Sürdürülebilir yerel kalkınma bağlamında sakin şehir (cittaslow) yaklaşımının sosyal, ekonomik ve çevresel etkileri: Şavşat ilçesi örneği
The social, economic and environmental effects of cittaslow approach in the context of sustainable local development: The case of Şavşat district
  1. Tez No: 666861
  2. Yazar: FATMA İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmanın amacı; sakin şehir üyeliğinin sürdürülebilir yerel kalkınmaya etkilerinin, Şavşat İlçesi örneğinde yerel halk ile paydaş öbeklerinin bakış açısına ve ilçede yapılan gözlemlere dayanarak tespit edilmesidir. Karma yöntemle yürütülen araştırma kapsamında ilçedeki yerel halktan 274 kişiye sormaca uygulanmış, 4 paydaş öbeğinden toplam 33 kişiyle derinlemesine görüşmeler yapılmış ve ilçe saha ziyaretleri boyunca gözlemler gerçekleştirilmiştir. Sormaca ve derinlemesine görüşmelerin çözümlemesi için IBM SPSS Statistics 20 ve Maxqda 2020 programlarından istifade edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sakin şehir hareketinin Şavşat'ın sürdürülebilir yerel kalkınmasını sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan olumlu yönde etkilediği, ancak bu etkinin henüz orta düzeyde olduğu görülmüştür. Sosyal açıdan; sakin şehrin ilçeye en çok tanıtım açısından katkı sağladığı, ilçeye değer kattığı, ilçedeki gelenek, görenek, tarihi ve kültürel değerlerin korunmasını teşvik ettiği ortaya çıkmıştır. Ekonomik açıdan; sakin şehrin ilçeyi en çok turizm yönünden etkilediği, ilçedeki yerel ürünlerin üretim ve pazarlama imkânlarında artış yaşandığı ve kadın girişimci sayısının arttığı anlaşılmıştır. Çevresel açıdan ise; sakin şehirle birlikte ilçede doğal dokunun korunmaya çalışıldığı, yöresel mimarinin desteklendiği, ilçenin biyolojik çeşitlilik ve doğal kaynaklarının daha fazla korunmaya çalışıldığı ve halkta çevreyi koruma bilincinin arttığı görülmüştür. Sakin şehir yaklaşımının Şavşat'ın sürdürülebilir yerel kalkınmasına yönelik olumlu etkilerinin çeşit ve etki düzeyi olarak artırılabilmesi için; sakin şehir ölçütleri doğrultusunda ve katılımcı bir anlayışla ilçe geneline yönelik planlamaların yapılması ve uygulanması, unvanın halkın tamamı tarafından yeterince sahiplenilmesi için çalışmalar yapılması ve unvanın alınması sürecinde sergilenen kurumlar arası işbirliğinin ve çalışmaların devam ettirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of Cittaslow on sustainable local development in the example of Şavşat District, based on the perspective of local people and interest groups and observations made in the district. Within the scope of the research carried out with the mixed method, questionnaires were applied to 274 people from the local people in the district, in-depth interviews were made with a total of 33 people from 4 stakeholder groups and observations were made during the district field visits. IBM SPSS Statistics 20 and Maxqda 2020 programs were used for the analysis of questionnaires and in-depth interviews. According to the results of the research, it has been seen that Cittaslow positively affected the sustainable local development of Şavşat in social, economic and environmental aspects but this effect is still at a medium level. Socially, it has been seen that Cittaslow mostly contributes to promotion of the district, adds value to the district, and encourages the preservation of traditions, customs, historical and cultural values. Economically, it has been understood that Cittaslow mostly contributed to the tourism, there has been an increase in the production and marketing opportunities of local products in the district and the number of women entrepreneurs has increased. Environmentally, it has been seen that with Cittaslow, the natural texture of the district is tried to be preserved, the local architecture is supported, the biological diversity and natural resources of the district are tried to be protected more and the awareness of environmental protection among the people has increased. In order to increase the positive effects of the Cittaslow approach on the sustainable local development of Şavşat in terms of variety and level of impact; it is important to make and implement plans for the entire district in line with the Cittaslow criteria and with a participatory understanding, to make an effort to ensure that the title is sufficiently owned by the all public and to continue the inter-institutional cooperation and works exhibited in the process of obtaining the title.