Gastrointestinal sistemde yabancı madde nedeniyle başvuran hastaların demografik ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the demographic and clinical features of patients applying for foreign substance in the gastrointestinal system
- Tez No: 666866
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmamızda 01.01.2000-01.01.2020 arasındaki 20 yıllık süreçte kliniğimizde yabancı cisim yutma nedeniyle yatırılarak izlenen 499 olgu incelenmiştir. Bu olgular arasında özofagusta yabancı cisim nedeniyle operasyona alınan 252 vaka ağırlıklı olarak incelenmiştir. Bu 252 vakada en sık şikâyet ağrılı yutkunma (odinofaji) (%36), tükürüğünü yutamama (%25,3), kusma (%18,6), göğüs ağrısı (%8,7), öksürük (%4,7) olarak tespit edildi, olguların yarısından fazlasının (%51,4) aktif bir şikâyeti yoktu. 18 olguda operasyon sırasında özofagoskopiye gerek kalmadan laringoskop yardımıyda magill penseti ile yabancı cisim çıkarıldı. 215 olguda yabancı cisim özofagoskop ile çıkarılırken 19 olguda özofagusta yabancı cisim tespit edilemedi. 9 olguda komplikasyonlar ve GİS'te uzun bekleme nedeniyle laparotomi yapılarak yabancı cisim çıkarıldı. Her olgu tüm özellikleriyle kendi özelinde değerlendirilerek en uygun tedavi yolu çizilerek hastalar hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Yabancı cisim yutmanın kısmen önlenebilir bir patoloji olduğu göz önüne alınarak, çocukların daha güvenli çevrede sağlıklı olarak büyümeleri için radikal ve multidisipliner önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 499 cases hospitalized in our clinic due to foreign body ingestion during the 20-year period between 01,01,2000-01,01,2020 were examined. Among these cases, 252 cases that were operated due to foreign body in the esophagus were mainly examined. In 252 cases, more than half of the patients (51.4%) had no active complaints however, the most common complaints were painful swallowing (odynophagia) (36%), inability to swallow saliva (25.3%), vomiting (18.6%), chest pain (8.7%), coughing (4.7%).In 18 cases, foreign body was removed with magill forceps with the help of laryngoscope without the need for esophagoscopy during the operation. While foreign body was removed with esophagoscope in 215 cases, foreign body could not be detected in the esophagus in 19 cases. In 9 cases, due to complications and long waiting in the GIS the foreign body was removed by laparotomy. Each case should be evaluated in its own way with all its features and the patients should be treated quickly by determining the most appropriate treatment method.Considering that foreign body ingestion is a partially preventable pathology, radical and multidisciplinary measures are needed for children to grow up in a safer environment