Endüstriyel bir atık olan demir talaşının betonarme kirişlerinin eğilme dayanımına etkisi
- Tez No: 666871
- Danışmanlar: PROF. DR. MİZAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu deneysel çalışmada; belirli oranlarda, farklı şekillerde, farklı boyutlarda, farklı ham maddelerden ve farklı yollar ile elden edilen, endüstriyel bir atık olan demir talaşı atıkları ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerinin dayanımlarındaki değişiklikler araştırılmak istenmiştir. Bu çalışma yapılırken hem beton dayanımı artırılmak istenmiş hem de endüstriyel atıkların değerlendirilmesi için alternatif yol bulunması amaçlanmıştır. Bu çalışma için toplam 5 adet kiriş imal edilmiştir. Bu kirişlerden bir tanesi katkısız olup bu numune referans olarak alınmıştır. Diğer 4 kirişten bir tanesi içerisinde hem ince alüminyum atık hem de ince demir talaşı atığı içermektedir. Bir tanesi kalın dönmeli demir talaşı, bir diğeri ise demir tozu olarak adlandırılan çok küçük boyutlarda endüstriyel atık içermektedir. Son kiriş ise kalın dönmeli demir talaşı ile demir tozu atıklarının aynı oranlarda karışımı ile oluşturulmuştur. 5 farklı örnek kiriş alınarak endüstriyel atıkların betonarme kirişlerde eğilme dayanıma etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kirişler, yükleme çerçevesi deney sisteminde kontrollü bir şekilde açıklık ortasından tekil yüklemeye maruz bırakılmıştır. Kirişlerin düşey eksende yer değiştirmesi de potansiyometrik cetvel ile ölçülerek kayıt edilmiştir. Her bir kirişin yüke maruz kaldığı süre boyunca göstermiş olduğu dayanım, oluşan çatlaklar ve yer değiştirme miktarları incelenmiş ve kaydedilmiştir. Endüstriyel atıkların doğru şekilde kullanılması ve uygun boyutlarda kullanılmasının betonarme kirişlerde eğilme dayanımına olumlu yönde etki ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate changes in the strength of reinforced concrete beams reinforced with iron shavings wastes, which are an industrial wastes which are obtained in certain proportions, different shapes, diffirent sizes, different raw materials and different ways. While conducting this study, it was aimed to both increase concrete strength and to find an alternative way to evalute industrial wastes. A total of 5 beams were produced for this study. One of these beams is undoped and this sample is taken as reference. One of the other 4 beams contains both fine aluminium waste and fine iron shavings. One contains a very small amount of industrial waste, called thick rotary iron shavings and another called iron dust. The last beams is formed by the mixture of thick rotating iron shavings and iron dust wastes in the same proportions. It is aimed to investigate the effects of industrial wastes on bending strength of reinforced concrete beams by taking 5 different sample beams. These beams were subjected to single loading from the middle of the opening in a controlled manner in the loading frame test system. The displacement of beams on the vertical axis was also measured by measuring the potentiometric ruler. The strength, cracks and displacement amounts of each beam during its exposure to the load were examined and recorded. It has been observed that the correct use of industrial wastes and their proper use have a positive effect on bending strength of reinforced concrete beams.