Diabetik hastalarda GHRL (RS4684677), FTO (rs8044769) ve PGC-1α (RS8192678) polimorfizmleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between GHRL (rs4684677), FTO (RS8044769) and PGC-1α (rs8192678) polymorphisms in diabetic patients
- Tez No: 666877
- Danışmanlar: PROF. HAYRİYE ARZU ERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyabet, pankreasın Langerhans adacıklarındaki beta hücrelerinde multifaktöryel sebep-lere bağlı olarak insülin sentez defektleri sonucu gelişen genel olarak hiperglisemi ile kendini gösteren, kronik bir grup metabolik bozukluktur. Diyabet gelişiminde çevresel etkenlerin rolü olduğu kadar genetik yatkınlık da çok önemlidir. Diyabetik hastalarda yapılan polimorfizm çalışmaları sonucu birçok gen diyabet gelişimi ile ilişkili bulun-muştur. Biz de çalışmamızda genel olarak diyabet ve obezite ile ilişkilendirilen GHRL, FTO ve PGC-1α genlerinin belirli varyantlarının diyabet ile ilişkisini hasta ve kontrol grupları üzerinden karşılaştırarak göstermeyi amaçladık. Çalışmamıza 100 Tip2 DM hasta ve 94 sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. GHRL (rs4684677), FTO (rs8044769) Ve PGC-1α (rs8192678) gen polimorfizm çalışmaları DNA izolasyonu sonrası Real-Time PCR yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Gruplar arasındaki istatistiksel farklıkları gösterebilmek için One-Way ANOVA testi, Post-Hoc ve Kruskal-Wallis testleri, SPSS kullanarak uygulandı. GHRL (rs4684677) için hasta ve kontrol grupları arasında fark bulunmazken, FTO (rs8044769) varyantı için TT allelini ve PGC-1α (rs8192678) var-yantı için GG allelini taşıyanlar, hasta grubunda daha sık olarak bulunmuştur. FTO (rs8044769) için hasta grubunda TT genotipi taşıyanlarda CT genotipi taşıyanlara göre LDL düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. PGC-1α (rs8192678) için. hasta grubunda, glukoz ve BMI düzeyleri GA genotipi taşıyanlarda GG genotipi taşıyanlara göre anlamlı olarak yüksek gözlemlenmiştir. GHRL (rs4684677) allellerinin biyokimyasal profillere göre dağılımında istatistiksel olarak bir farklılık saptanmamıştır. İlgili genlerin diyabet ile ilişkisi açıklama adına daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic group of metabolic disorders that generally presented with hy-perglycemia as a result of insulin synthesis defects due to multifactorial causes in beta cells in the Langerhans islets of the pancreas. In the development of diabetes, genetic predisposition is as important as environmental factors. As a result of polymorphism studies in diabetic patients, many genes have been found to be associated with the deve-lopment of diabetes. In our study, we aimed to represent the relationship between diabe-tes and certain variants of the GHRL, FTO and PGC-1α genes, which are generally as-sociated with diabetes and obesity, by comparing the patient and control groups. 100 Type 2 DM patients and 94 healthy volunteers were enrolled in our study. GHRL (rs4684677), FTO (rs8044769) and PGC-1α (rs8192678) gene polymorphism studies were performed by Real-Time PCR method after DNA isolation. One Way ANOVA test, Post-Hoc and Kruskal-Wallis tests were applied using SPSS in order to show the statistical differences among two groups. The carriers of TT allele for the FTO (rs8044769) variant and the GG allele for the PGC-1α (rs8192678) variant were found more frequently in the patient group, while the GHRL (rs4684677) did not differ between the patient and control groups. For PGC-1α (rs8192678) variant in the patient group, glucose and BMI levels were observed to be significantly higher in carriers of the GA genotype than those with the GG genotype. There was no statistical difference in the distribution of GHRL (rs4684677) alleles according to biochemical profiles. Further studies are needed to explain the relationship of related genes with diabetes.