Blockchain based virtual reality environment
Blockchain tabanlı sanal gerçeklik ortamı
  1. Tez No: 666878
  2. Yazar: ÇAĞATAY KÖLÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde, sanal gerçeklik ve blok zinciri teknolojileri oldukça popülerdir ve hayatımızın çoğu alanında görebileceğimiz kullanım alanları sunmaktadırlar. Sanal gerçeklik teknolojisi, eğlence, eğitim, sağlık, mühendislik gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Blok zinciri ise çoğu kişinin finans sektörü ile tanımasına rağmen kimlik doğrulama, nesnelerin interneti, güvenlik ve güvenilirlik sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu iki teknolojinin birlikte kullanılması ile güvenli bir sanal gerçeklik deneyimi sağlanabilmektedir. Bu tezin amacı; insanların kendi oluşturdukları avatarlarıyla (karakterleriyle) sanal bir ortamda güvenli Şekilde var olabileceği ve gerçek yaşama yakın bir deneyim sağlayabileceği bir ortamın oluşturulmasıdır. Bu çalışmada kullanıcı, VR kask ve kontrolcü, mobil veya masaüstü aygıt, uygulama, sunucu, Infura API ve Ethereum blok zincirini içeren bir mimari oluşturulmuştur. Unreal Engine oyun motoru ile çoklu platform desteği olan ve VR ekipmanları ile iletişim kurabilen bir uygulama geliştirilmiştir. Buna ek olarak Java programlama dilinde Ethereum blok zinciri ile iletişim kurabilen bir sunucu geliştirilmiştir. Sonuç olarak kullanıcıların gerçekçi bir deneyim elde edebilecekleri güvenli bir yapı ortaya koyulmuştur. Yapılan bu çalışma ile gerçek yaşama benzer güvenli bir sanal bir yaşamın ilk adımları atılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, virtual reality and blockchain technologies are very popular and offer areas of use that we can see in most areas of our lives. Virtual reality technology is used in many fields such as entertainment, education, health, engineering. Blockchain, which most people know with the financial sector, is used in authentication, the internet of things, security and reliability systems. A safe virtual reality experience can be provided by using these two technologies together. The aim of this thesis is to create an environment where people can safely exist in a virtual environment with their avatars (characters) and provide an experience close to real life. In this study, an architecture is created that includes user, VR helmet and controller, mobile or desktop device, application, server, Infura API, and Ethereum blockchain. With the Unreal Engine game engine, an application that supports multi-platform and communicates with VR equipment has been developed. Besides, a server that can communicate with the Ethereum blockchain has been developed in the Java programming language. As a result, a secure structure has been created in which users can get a realistic experience. With this study, the first steps of a safe virtual life similar to real-life were taken.