Çevre birimlerinden gelen verilerin sinyal işleme teknikleri kullanılarak endüstriyel uygulamalar için akıllı, uzaktan kontrol edilebilir güç dağıtım ve yönetim birimi tasarlanması
Designing a smart, remote controlled power distribution and management unit using signal processing techniques of received data from peripherals
  1. Tez No: 666891
  2. Yazar: AHMET ENGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK URAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Industrial Design, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endüstriyel alanlarda sıkça kullanılan raf kabinet uyumlu ve 1U(44.45mm) yüksekliğinde mekanik yapısı bulunan Güç Dağıtım ve Yönetim Birimleri(GDYB) günümüzün teknolojilerinin(Mobil Oyun, Internet Alışverişi, Banka Uygulamaları vb.) son kullanıcılara ulaştırılmasında çok önemli rol oynamaktadırlar. GDYB'ler bankaların, üniversitelerin, oyun merkezlerinin içerisinde bulunan server(sunucu)ların elektriksel güçlerini korumalı şekilde vermenin yanı sıra, elektriksel güç kalitesinin de anlık olarak uzaktan izlenebilirliğini ve kontrol edilebilirliğini sağlamaktadırlar.“Çevre Birimlerinden Gelen Verilerin Sinyal İşleme Teknikleri Kullanılarak Endüstriyel Uygulamalar İçin Akıllı, Uzaktan Kontrol Edilebilir Güç Dağıtım ve Yönetim Birimi Tasarlanması”başlıklı Yüksek Lisans tezimde çevresel algılayıcı birimler ve sinyal uyumlama devrelerini Arduino Mega 2560 mikrodenetleyicisi ile bir araya getirerek toplanan verilerin işlenerek kullanıcının belirleyebileceği senaryolar dahilinde elektriksel gücün çıkışlara kontrollü ve korumalı olarak verilmesini sağlayacak bir Güç Dağıtım ve Yönetim Birimi tasarlanmıştır. Tasarlanan birimin ileriki dönemlerde Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) ürünü olarak da kullanılabilir yapıda olması değerlendirilmektedir. Tasarlamış olduğum GDYB dünyadaki örneklerine benzer şekilde özelliklere sahip olmakla birlikte içerisinde 1 adet gömülü yazılım (Arduino Mega 2560) 2 adet High Level Yazılım(Sunucu Yazılımı ve İstemci Yazılımı) çalışmalarını da bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışmada mekanik tasarım, donanım tasarım ve yazılım tasarım çalışmaları özgün bir şekilde gerçekleştirilmiş olup tasarım doğrulama testleri de başarı ile sonuçlandırılarak tezin ilerleyen bölümlerinde detaylarıyla birlikte açıklanmıştır. Tasarlanan Güç Dağıtım ve Yönetim Birimi, bu noktadan itibaren“@ey2020 GDYB”olarak anılacaktır.
Özet (Çeviri)
Power Distribution and Management Units (PDMU), which are frequently used in industrial areas and have a 1U (44.45mm) height mechanical structure, play a crucial role in delivering today's technologies (Mobile Game, Internet Shopping, Bank Applications etc.) to end users. PDMUs provide the electrical power of the servers in the banks, universities, game centers in a protected manner, as well as providing instant monitoring and control of the electrical power quality. In my master's thesis titled“Designing a Smart, Remote Control Power Distribution and Management Unit for Industrial Applications Using Signal Processing Techniques of Data from Peripheral Units”, scenarios that can be determined by the user by determining the collected data by combining the environmental sensing units and signal matching circuits with the Arduino Mega 2560 microcontroller. A Power Distribution and Management Unit has been designed to provide electrical power to the outputs in a controlled and protected manner. It is considered that the designed unit can be used as a product of the Internet of Things (IoT) in the future. PDMU, which I designed, has features similar to the examples in the world, and it also contains an embedded software (Arduino Mega 2560) and two High Level Softwares (Server Software and Client Software). In this study, mechanical design, hardware design and software design studies were carried out in a unique way, and design verification tests were successfully completed and explained in detail in the following sections of the thesis. The Designed Power Distribution and Management Unit will be referred as“@ey2020 GDYB”from this point on.