Çalışanların duygusal zeka seviyeleri ile iş tatminleri ve iş performansları arasındaki ilişki: Ankara OSB'lerinde bir araştırma
The relation between employees' emotional intelligence levels and their job satisfaction and job performance
  1. Tez No: 666890
  2. Yazar: FATMA ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmanın amacı: Bireylerin bilişsel zeka seviyelerini (IQ) ölçmek için kullanılan testlerde başarılı olanların birçoğunun gerçek yaşamda başarısız olduklarının anlaşılması neticesinde başarıyı sağlayan faktörler araştırılmaya başlanmıştır. Bu süreç sonucunda duygusal zeka kavramı ortaya çıkmıştır. Çalışanların tatmin seviyesine etki eden duygusal zeka aynı zamanda çalışanların toplam üretime katkısına dolaylı ve doğrudan olarak önemli ölçüde etki etmektedir. Bu çalışmada duygusal zekanın belirli bir alandaki çalışanlara etki derecesini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışmanın Yöntemi: Bu çalışmanın literatür bölümünün hazırlanmasında, araştırma alanıyla alakalı makale, kitap, tez, internet sayfaları gibi ikincil kaynaklar kullanılacaktır. Alan uygulaması kısmında ise niceliksel teknikler yardımı ile sebep-sonuç ilişkisini açıklayabilecek anket uygulamasıyla araştırmanın verilerine ulaşılacaktır. Daha sonra elde edilen veriler güvenilirlik analizi, faktör analizi, veri analizi, korelasyon ve regresyon analizleri ile analiz edilecektir. Araştırma evrenini; Ankara Sanayi Odası 1. OSB, Ostim OSB, Ankara İvedik OSB, Başkent OSB, Ankara Anadolu OSB, ASO 2. ve 3. OSB içinde yer alan Elektronik ve Optik sektöründe faaliyette bulunan işletmeler, örneklemini ise bu işletmelerde çalışan 370 kişi oluşturmaktadır. Bulgular: Regresyon denklemine göre duygusal zekânın iş performansı ve iş tatmini üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Duygusal zekâ bir birim arttığında iş performansı 0,385 birim, iş tatmini 0,398 birim artmaktadır. Tartışma: Bu çalışma, çalışanların duygusal zekâ seviyelerinin, iş tatmini ve iş performansı ile ilişkisinin incelenmesi açısından önemlidir. İş hayatına atılmış olan bireylerin yaptıkları işler, zamanla yaşamlarının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmektedir. Bu anlamda duygusal zeka bireylerin iş tatminini etkileyerek, hayat tatmini ve neticesinde bireylerin toplam mutluğu açısından belirleyici olmaktadır. Bunun yanında, işletmeler çalışanlarına belirli olanaklar sağlamakta ve neticesinde çalışanlarından iyi performans göstermelerini beklemektedirler. Ancak çalışan performansında bilişsel zeka (IQ) tek başına etki etmemekte, aynı zamanda duygusal zeka da büyük bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, bireylerin duygusal zeka düzeylerinin yüksek olması, sosyal yaşamlarını, iş tatminlerini ve performanslarını da olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study: To reveal the relationship between the emotional intelligence levels of employees, job satisfaction and job performance. Emotional intelligence emerged by determining that many of those who succeeded in measuring tests that are used to measure individuals' achievements related to any subject can fail in real life. Emotional intelligence phenomenon is an important performance criterion both in the business environment and in meeting the expectations of the consumers. Therefore, improving the emotional intelligence levels of individuals ensures that employees are satisfied with the work they do and increase their job performance. Method of the Study: In the preparation of the literature section of this study, secondary sources such as articles, books, theses and web pages related to the research area will be used. In the field study, the data of the research will be obtained through a questionnaire that explains the cause-effect relationship with the help of quantitative techniques. Then, the data obtained will be analyzed by reliability analysis, factor analysis, data analysis, correlation and regression analysis. The universe of this research covers the electronics and optics companies of Ankara Chamber of Industry 1st OSB, Ostim OSB, Ankara İvedik OSB, Başkent OSB, Ankara Anadolu OSB, ASO 2nd and 3rd OSB, and the sampling covers 378 people working in these companies. Findings: According to the regression equation, emotional intelligence has a positive effect on job performance and job satisfaction. When emotional intelligence increases by one unit, job performance will also increase by 0.385 unit and job satisfaction will also increase by 0.398 unit. Discussion: This study is important in terms of examining the relationship between emotional intelligence levels of employees, and job satisfaction and job performance. The work done by individuals who have started the business life has become an indispensable element of their life over time. Enterprises provide certain conditions to their employees and in return they expect employees to perform their best. However, in this case, intelligence (IQ) does not work alone, but emotional intelligence must also be developed. Therefore, high emotional intelligence levels of individuals affect their social lives, job satisfaction and performance positively.