Terörle mücadelede sınır ötesi operasyonlar: Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki operasyonları örneği
Cross-border operations for countering terrorism: Case study of operations of Turkey in North Syria
- Tez No: 666903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye, 30 yılı aşkın süredir terör ve terör örgütleri ile mücadele etmekte olup söz konusu mücadelesini hâlihazırda sürdürmektedir. Türkiye, terörizmle mücadele konusunda elde ettiği tecrübesiyle ve savunma sanayii stratejisiyle attığı yeni adımlarla sınır ötesi operasyonlar ve terörü olduğu yerde bitirme stratejisini kullanarak mezkûr mücadeleyi yeni bir boyuta taşımıştır. Kuzey Suriye'deki operasyonlar örneğinde de görüldüğü üzere terörle mücadele stratejilerini başarılı bir şekilde icra etmiş; böylece terörle mücadele dönemsel değil kesintisiz bir hâle gelmiştir. Bu çerçevede terörizmle mücadeleye, sınır ötesi askerî operasyonların çok yönlü yaklaşımlarıyla birlikte mücadelenin kesintisiz hale gelmesinin önemli ölçüde katkı sağladığı söylenebilir. Dünya genelinde ülkelerin artan güvenlik endişeleri, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın terör örgütlerinin çıkış noktası olması ve geçiş güzergâhı üzerine denk gelmesi göz önünde bulundurulduğunda bu dönemde Türkiye'nin yeni bir savunma stratejisiyle sert gücünü başarılı bir şekilde kullanmaya başlaması büyük önem arz etmektedir. Bu tezde, Türkiye'nin son beş yılda Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği üç sınır ötesi operasyonun askerî, siyasî ve hukukî yönden ortaya çıkardığı sonuçlar, Türkiye'nin harekâtlar noktasındaki imkân ve kabiliyetleri, uluslararası alanda terörle mücadele konusuna sunduğu katkılar ve yansımaları tartışılmaktadır. Bunun yanında çalışmada, Kuzey Suriye'de gerçekleştirilen harekâtların kapsamı, siyasî boyutları ve sonuçları konu edilmektedir. Bu kapsamda; bizzat sahada bulunan araştırmacıların, sivil toplum kuruluşlarının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili kurumlarının yayınlarından elde edilen veriler birleştirilmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has countered terrorism and terrorist organizations for over 30 years now and the combat is still taking place today. Turkey has carried out the counter-terrorism concept to a new level by conducting cross-border operations and implementing the strategy of“elemination of terrorism in its origin”with its experience on counter-terrorism and the new steps it has taken in defense industry. As can be observerved in the cases of military operations in northern Syria, it has strongly conducted the counter-terrorism strategies, which has led the counter-terrorism efforts to become a permanent endeavour rather than periodic. In this regard, it can be clearly said that cross-border military operations with multi-directional approaches and permanent pattern make a significant contribution to the fight against terrorism. In the scope of rising global security concerns and the fact that Turkey is located in a geography which is a hub and also a transition point for terrorist groups, it is a highly prominent aspect that Turkey has successfully begun to use its hard power with a new defense strategy. In this thesis, consequences of Turkey's three cross-border operations in the last five years against the terror organizations operating in Syria in military, political and legal aspects as well as Turkey's operational capabilities, its contributions to the global counter-terrorism efforts and their reflections are discussed. Besides, the scope of these military operations in northern Syria, their political dimensions and consequences are mentioned. In this scope, the data obtained from the publications of researchers, NGOs and Republic of Turkey's related institutions that are actively present on the field are gathered up and subsequently analyzed.