The legal foundations for the high rate of profit in the operating systems market: The cases of Android and IOS
İşletim sistemleri pazarındaki yüksek kar oranının hukuki dayanakları: Android ve IOS vakaları
  1. Tez No: 666902
  2. Yazar: MÜGE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ YALÇINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Alphabet ve Apple gibi dijital medya şirketleri, sahip oldukları Android ve iOS gibi işletim sistemleri aracılığıyla aşırı karlar elde etmek için bireylerin mahremiyetini ve kişisel verilerini işgal altına almaktadırlar. Bu tezin cevabını aradığı araştırma sorusu şudur: Kişisel verilerin korunması ve rekabet hukuku alanlarında yasal düzenlemeler yapmak suretiyle şirketlerin kişisel verileri işleyerek adil olmayan ve hukuka aykırı faaliyetlerde bulunmasının önüne geçmek mümkün müdür? Bu tez ile, AB'deki GDPR gibi kişisel verilerin korunması mevzuatı ile tekel karşıtı mevzuatın; dijital ekonomileri, şirketlerin ilgili pazardaki hâkim durumlarını kötüye kullanmalarından sorumlu tutulacakları bir şekilde yapılandırdığı; ancak tüm bu yasal düzenlemelerin bireylerin mahremiyeti ve kişisel verilerinin korunması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı iddia edilmektedir. Bireylerin tercih haklarının olduğu ve hüküm ve koşulları müzakere edebildikleri bir ortam yaratılması daha iyi bir çözüm olacaktır. Bu ancak, mevcut yasaların yeniden düzenlenmesi ve şirketlerin kullanıcılara dayattığı işgalci ve zorlayıcı tavırların önüne geçecek yeni hükümler belirlenmesi ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Digital media corporations such as Alphabet and Apple invade people's privacy and personal data and make high profits through their operating systems such as Android and iOS. The research question of this thesis is the following: Is it possible to prevent corporations from engaging in unfair and unlawful practices concerning personal data processing by making regulations regarding the laws of data protection and competition? I argue that the laws of data protection, such as the GDPR, and anti-trust laws in the EU structures digital economies in such a way that while the corporations are held liable for the abuse of dominance in the related market, such laws do not affect protecting individuals' privacy and personal data. A better solution would be to create an environment where individuals have a choice, and where they can negotiate the terms and conditions. This could only be possible by amending existing laws and designating new provisions that prevent invasive and compelling manners of the companies that users are exposed to in practice.