Donald Trump's Jacksonian foreign policy and the far-right terrorism
Donald Trump'ın Jacksoncu dış politikası ve aşırı sağ terörizm
- Tez No: 666909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, dört Amerikan dış politika geleneğini göz önüne alarak Donald Trump'ın dış politika anlayışını incelemektedir. Bu nedenle, prensipleri Trump yönetiminin siyasi kararlarına tekabül eden Jackson geleneği ekolünü açıklamak için çok kapsamlı bir yaklaşım ile açıklamaktadır. Tezde yer verilen açıklama doğrultusunda bu geleneğin anlaşılması Trump yönetiminde olan Amerikan dış politikasının nasıl bir tutumu benimseyeceğini anlamaya yardımcı olmaktadır. Bu tezin açıklamaya çalıştığı hususlardan birisi de iç politika kararlarının dış politika üzerindeki büyük etkisidir. Bu tez iç politika ve dış politika arasındaki karmaşık ilişkiyi Başkan Trump'ın Jackson geleneğine dayanarak verdiği dış politika kararlarının arkasında yatan mantık ile bağdaştırmakta ve bu durumu detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bu tezde ayrıca Trump yönetiminin dış politika ve iç politika kararlarını ele alırken Jackson geleneğine göre hareket etmesi ve bunun neticesinde ortaya çıkan muhalefetin endişeleri de tartışılmaktadır. Buna ek olarak, muhalefetin söz konusu endişeleri, Jackson geleneğinin Amerika'da ve yurt dışında iyi bir şekilde kavranmaması nedeniyle Trump yönetimini aşırı sağ ideolojiyle eş gören izlenimlere zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Donald Trump's foreign policy by plumbing the depths of four US foreign policy traditions. It therefore goes to great lengths to expound upon the school of Jacksonian tradition, the dictates of which thoroughly correspond to the Trump administration's political decisions. According to the explanation provided in this thesis, Jacksonian school of thought can serve as a bellwether for the direction of American foreign policy under the Trump administration. The fact that domestic politics have huge impact on foreign policy decisions is another phenomenon that is touched upon in this thesis. It scrupulously addresses the intricate relationship between foreign policy and domestic politics by explaining the logic sitting behind President Trump's Jacksonian approach to foreign affairs. This thesis also argues that the Trump administration's Jacksonian methods to develop foreign and domestic policy cause great concern amongst the opponents of this administration. And the opponent's concerns pave the way for poor impressions which equate the Trump administration with the far-right ideology since the Jacksonian tradition is not very well comprehended by many in the United States and abroad.