How long can you hold your breath underwater? A qualitative study of white-collar professionals' experiences of leaving corporate life
Suyun altında nefesini ne kadar tutabilirsin? Beyaz yakalı profesyonellerin kurumsal hayatı bırakma deneyimlerini inceleyen nitel araştırma
  1. Tez No: 666916
  2. Yazar: ELİF AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma bireylerin kurumsal hayattan ayrılma deneyimini incelemektedir. Araştırmacı yola çıkarken şu soruları sormuştur: (a) bireyler kurumsal hayatı bırakmaya nasıl karar veriyor?, (b) bireyler karar verdikten sonra süreç nasıl işliyor?, (c) bireylerin hayatında nasıl değişiklikler oluyor?, (d) sonuç bireylere nasıl hissettiriyor?, (e) bireyler kurumsal hayattan ayrılırken onun hangi karakteristik özelliklerini göz önünde bulunduruyorlar? Araştırma için gömülü teori yöntemi kullanılmış, 9 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu katılımcılar kurumsal bir işte en az on yıl çalışmış ve kurumsal hayatı bıraktıktan sonra tercihlerinden tatmin olmuş kişiler arasından seçilmiştir. Araştırma, bir kurumsal hayatı bırakma modeli ile sonuçlanmıştır. Bu modele göre, süreç kişilerin yoğun bir tatminsizlik duygusu yaşaması ve bunun sonucunda kendilerini kapana kısılmış hissetmeleriyle başlamaktadır. Bunun ardından yaşanan kritik bir olay ve kurumsal hayatın getirdiği yükün farkına varılmasıyla, bireylerin alternatifler aramaya başladığı ve değişim için hazırlandıkları görülmüştür. Bir sonraki adım, bireylerin planlarını gerçekleştirmesidir. Model, bireylerin yeni tecrübeleri ve verdikleri karar hakkındaki duyguları ile sona ermektedir. Bu tezde kurumsal hayatı bırakma modeli kariyer gelişim teorileri ve orta yaş kariyer değişimi kavramları üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to understand the process of leaving corporate life. Questions of the researcher are; (a) How people decide to leave corporate life?, (b) How the process continues once the individual makes a decision?, (c) What kind of changes occur in people's lives?, (d) How does the end result make them feel?, and (e) Which characteristics of corporate life people consider when leaving? Taking the grounded theory approach, we conducted semi-structured interviews with 9 participants who left the corporate life after working for at least ten years and who were satisfied with their choice. The research resulted in a Model for Leaving Corporate Life. The process starts with“Intense Dissatisfaction with Current Condition”. These feelings grow out to become a“Feeling of Imprisonment”. Along with“Facing the Critical Event and Awareness About the Burden of Corporate Life”, individuals start“Searching for Alternatives and Prepare for Change”. The model suggests that“Implementing the Plan for Leaving Corporate Life”follows. The model ends with explaining the“Experiences in New Life and Emotions About the Decisions”. The model is discussed in terms of career development theories and mid-life career change.