Construction GDP and total GDP in Turkey: Before&after the global crisis analysis
Türkiye'de gayrisafi yurtiçi hasıla ve inşaata bağlı gayrisafi yurtiçi hasıla: Global kriz öncesi ve sonrası analizi
  1. Tez No: 666915
  2. Yazar: ESEN KORAY ULUKARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki inşaat sektörünün GSYİH üzerindeki etkisi ve bu ikisinin birbiriyle etkileşimi reel efektif döviz kuru, ticari kredi oranları ve tüketici fiyat endeksi gibi anahtar açıklayıcı etkenler ışığında incelenmiştir. Diebold ve Yılmaz tarafından geliştirilen Spillover analizi yaklaşımı çalışmada kullanılmıştır. İncelenen zaman periyodu 2003 yılının başı ve 2019 yılının sonu arasıdır. Çalışmada bütün veriler çeyreksel olarak alınmış ve incelenen zaman periyodu 2008 global finansal krizi öncesi ve sonrası olacak şekilde ikiye ayrılmıştır. Bu ayrım ile birlikte hem global kriz öncesi, hem sonrası, hem de tüm zaman periyodu ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışma sonucunda global finansal kriz öncesi Türkiye'de inşaat sektörünün ekonomik büyümenin bir lokomotifi olduğu söylenebilirken, global finansal kriz sonrasında inşaat sektörünün ekonomik büyümeyi etkileyenden etkilenen konumuna geçtiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the interactions between the share of construction sector in Turkey's GDP, Turkish economic growth, and key expressive factors such as real effective exchange rates, commercial loan rates and consumer price index are examined. The Spillover analysis approach developed by Diebold and Yilmaz is utilized in the study. The period between the start of year 2003 and the end of year 2019 is examined. All data has been taken quarterly, and the mentioned time period has been split into two parts to examine the interactions in three sub-periods: Before the global financial crisis, after the global financial crisis, and during the whole period. It can be inferred from the study that the construction sector has been a major propelling force in Turkey's economic growth in the period leading to the global financial crisis. However, as the crisis subsides, it is evident according to the Spillover analysis approach that the interaction reverses and Turkish economic growth fuels the growth of the construction sector in Turkey.