Kiraya verenin hapis hakkı
The lien of lessor
- Tez No: 666923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kira sözleşmesi, kiraya veren tarafından bir şeyin yalnızca kullanılmasını yahut kullanma ile birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da bunun karşılığında kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme türüdür. Kira sözleşmeleri, Türk Borçlar Kanunu'nda“Genel Hükümler”,“Konut ve Çatılı İşyeri Kiraları”,“Ürün Kirası”olarak üç ayrım altında incelenmiştir. Kiraya Verenin Hapis Hakkı, Türk Borçlar Kanunu'nun“Genel Hükümler”bölümündeki 336 ile 338. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun 336. maddesine göre kiraya veren hapis hakkını, kiralanan taşınmazda bulunan ve kiralananın döşenmesine veya kullanılmasına yarayan taşınır eşya üzerinde kullanabilecektir. Kiraya verenin sahip olduğu hapis hakkı, kural olarak kiracıya ait taşınır eşya üzerinde kullanılabilecek olup, belirli şartlar altında alt kiracı yahut kiralanan taşınmazda bulunan üçüncü kişiye ait taşınır eşya üzerinde de kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The lease agreement is a type of contract that the lessor make available that the lessee only has to use something, or that it is both used and utilized and against this the lessee pays the rental price agreed. The lease agreement has been examined under three different distinctions as“General Provisions”,“Housing and Roofed Workplace Rentals”and“Product Rentals”in the Turkish Code of Obligations. The termination of The Lien of Lessor has been regulated in the“General Provisions”section of the Turkish Code of Obligations between the provisions of Articles 336 and 338. According to Article 336 of the Turkish Code of Obligations, the lien of lessor for the use of the property shall be exercised on the movable property of the leased real property and for the laying or use of the leased real property. The lien of lessor can, in principle, be exercised on movable property belonging to the lessee. However, under certain circumstances it may also be used on the sublessee or on the movable property of the third party in the leased real property.