Prostat iğne biyopsilerinde saptanan izole yüksek dereceli prostatik intraepitelyal neoplazinin histomorfolojik özellikleri ve prognostik önemi
Histomorphological characteristics and prognostic importance of isolated high-grade prostatic intraepithelial neoplasia detected in prostate needle biopsy
- Tez No: 666967
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yüksek Dereceli Prostatik İntraepitelyal Neoplazi (YDPİN) prostatik adenokarsinomun öncülü olarak kabul edilmektedir. Bu araştırmada Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 1996-2005 yılları arasında değerlendirilmiş olan prostat iğne biyopsilerinden tekrar biyopsisi olan izole YDPİN tanılı olguların tekrar biyopsilerinde karsinom saptanma sıklığının değerlendirilmesi, klinik bulgular ve YDPİN'in histomorfolojik özelliklerinin karsinom gelişimi ile ilişkisinin sorgulanması amaçlanmıştır. Belirtilen hedefler doğrultusunda 49 izole YDPİN olgusu çalışmaya dahil edildi. Gerek ilk, gerekse takip biyopsilerinde YDPİN tanısı alan olgulardaki tüm korların sayısı ve YDPİN'li odakların uzunlukları hesaplandı. Yine aynı olgularda YDPİN'li bez sayısının tüm biyopsi örneğindeki oranı hesaplandı. YDPİN ile tutulan bezlerde bez içi PİN yaygınlığı değerlendirildi. Her biyopside görülen yapısal PİN tipleri kaydedildi. PİN'li bezlerdeki çekirdekçik belirginliği, atrofik bezlerin varlığı, YDPİN'e eşlik eden yangı, pleomorfizm, mitotik figürler, müsin, kristaloid varlığı gibi histomorfolojik bulgular kaydedildi. Olguların takip biyopsilerine ait sonuçlar benign prostat dokusu, YDPİN ve karsinom olmak üzere üç grupta toplandı. Klinik ve morfolojik bulguların gruplarla ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Olguların 8'inde (%16.3) tekrar biyopsilerinde karsinom saptanmıştır. Hasta yaşı, takip süresi, serum PSA düzeyleri, YDPİN ile tutulum gösteren kor sayıları, YDPİN içeren bezlerin yaygınlığı, sayısı ve tutulum oranı, eşlik eden atrofi, yangı, çekirdekçik belirginliği, yapısal PİN patern türü açısından tekrar biyopsilerinde karsinom saptanmasına dair anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). YDPİN'e eşlik eden pleomorfizm ve tek tip PİN paterni açısından karsinom gelişimi saptanan ve saptanmayan gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.02 ve p=0.013). Bu araştırmada prostat iğne biyopsilerinde izole YDPİN saptanan olgularda tek tip PİN paterni ve PİN içindeki hücresel pleomorfizmin takipte karsinom saptanacak hastaları öngörmede yardımcı morfolojik belirteçler olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
High grade prostatic intraepithelial neoplasia (HGPIN) is considered precursor of prosate carcinoma. Its identification in biopsy specimens warrants repeat biopsy for concurrent or subsequent carcinoma. PIN does not raise the concentration of serum prostate antigen (PSA) level, does not induce palpable mass and can not be detected by ultrasound. The only method of its detection is histopathological examination. In this study we aimed to deternine the incidence of cancer in prostate needle biopsies after an initial diagnosis of HGPIN and ascertain whether histologic and/or clinical findings can help predict which men have increased risk of finding cancer on repeat biopsy. Retrospectively, we identified 49 patients between January 1996 and December 2005 who was diagnosed as isolated HGPIN and had at least one repeat biopsy. Each case was reviewed by histopathological examination of with initial and repeat biopsies. The following histopathological features were evaluated on each needle biopsy: number and percentage of cores involved by HGPIN, number and percentage of gland involved by HGPIN, linear measurement and percentage of HGPIN glands in whole biopsy, pattern of HGPIN, feature of pattern (pure vs combined), nucleolar prominence in HGPIN glands, presence of pleomorphism, mitotic activity, mucin, inflammation, cyristalloid in HGPIN glands. Clinical data were recorded. Findings of last biopsies were grouped as benign prostate tissue, HGPIN and carcinoma. Relationship of clinical and morphological findings with groups were evaluated by chi-square and t test. Prostate cancer was detected in % 16.3 of the cases on repeat biopsies. Pure pattern of HGPIN and presence of pleomorphism in HGPIN were predictive to determine the risk on repeat biopsy (p=0.03, p=0.02). The difference between groups for other morphological features or clinical parameters was not significant (p>0.05). Our results indicate that presence of pleomorphism and pure PIN pattern are promising histological features in predicting the risk for malignancy in prostate.