Digeorge sendromu tanısı ile Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi takibinde olan hastaların immünolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of the immunological findings of the patients who were followed up by Hacettepe University Ihsan Doğramaci Children's Hospital with the diagnosis of digeorge syndrome
- Tez No: 666971
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ NAZİRE ÇAĞDAŞ AYVAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
DiGeorge Sendromu (DGS); üçüncü ve dördüncü faringeal arkın gelişimsel anomalisine bağlı olarak gelişen, en sık görülen genetik hastalıklardan biridir. Klasik triyadı timus bezi hipoplazisi, konotrunkal kalp defekti ve hipokalsemi olan DGS'de fenotipik bulgular ve immün sistem tutulumu geniş bir spektrum gösterir. Çalışmamızda DGS tanılı hastaların klinik ve immünolojik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Ocak 2000 ile Mart 2019 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi İmmünoloji ve /veya Genetik Bölümünde DiGeorge Sendromu tanısı ile izlenmekte olan 72 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama tanı yaşı 3,6± 4,8 yıl, ortalama takip süresi 100±121,9 aydı. Yüzde 43,1'inin kadın (n:31) %56,9'unun (n:41) erkek olduğu görüldü, iki (%2,8) hastanın ebeveyninde DGS tanısı vardı. En sık başvuru nedenleri kardiyak nedenler (%30,6), nörolojik nedenler (%15,3), büyüme geriliği (%15,3), enfeksiyonlar (%12,5) ve yarık damak dudaktı (%12,5). Hastaların %36,2'sinin IgM düzeyi, %14,5'inin IgA düzeyi, %5,8'inin IgG düzeyi yaşa uygun referans aralığa göre düşük bulundu. IgE değeri ise hastaların %27,8'inde 5 IU/ml'nin altındaydı. Hastaların %48,5'inin CD4+ lenfosit sayısı, %38,8'inin CD3+ lenfosit sayısı, %22,4'ünün CD19+ lenfosit sayısı, %19,5'inin CD8+ lenfosit sayısı yaşa uygun referans aralığına göre düşük bulundu. CD4+ TEMRA hücreler hastaların yarıya yakınında düşükken CD8+ TEMRA hücreler hiçbir hastada düşük değildi. Effector memory CD4+ T hücreler hastaların %11,5'inde, Effector memory CD8+ T hücreler hastaların üçte birinde düşüktü. Tranitional B hücreler hastaların %67,7'sinde düşüktü. Hastaların yarısından fazlasında diğer T ve B hücre alt grup yüzdeleri yaşa uygun referans aralığa göre normaldi. Lenfosit aktivasyonunun hastaların büyük kısmında normal olduğu görüldü. Lenfosit aktivasyonunun azaldığı hastaların önemli bir kısmını IgA değeri düşük olan hastalar oluşturuyordu. Takip edilen hastalarda en sık görülen bulgular; dismorfik bulgular (%97), konjenital kalp hastalığı (%78,5), gelişim geriliği (%75,7), nöbet (%39,4), hipokalsemi (%30,4), malnütrisyon (%29,9) ve yarık damaktı (%23,9). Altı hastanın (%8,3) izlem döneminde eksitus olduğu görüldü; dört hasta konjenital kalp hastalığı, bir hasta sepsis, bir hastada dissemine intravasküler koagülasyon nedeniyle kaybedildi.
Özet (Çeviri)
DiGeorge Syndrome (DGS) is one of the most common genetic diseases that is developmental anomaly of the third and fourth pharyngeal arch. Phenotypic findings and immune system involvement show a wide spectrum in DGS whose classical triad is thymus hypoplasia, conotruncal cardiac defect and hypocalcemia. The aim of our study is to evaluate the clinical and immunological characteristics of patients with DGS. Seventy-two patients who were followed up with the diagnosis of DiGeorge Syndrome in the Immunology and/or Genetics Department of Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital between January 2000 and March 2019 were included in the study. The mean age at diagnosis was 3.6 ± 4.8 years, and the mean follow-up period was 100 ± 121.9 months. 43.1% (n: 31) of them were women, 56.9% (n: 41) were men, two (2.8%) patient's parents had a diagnosis of DGS. The most common presentations were cardiac findings (30.6%), neurological findings (15.3%), growth retardation (15.3%), infections (12.5%) and cleft palate (12.5%). Serum IgM, IgA and IgG levels were low according to the age-appropriate reference range in 36.2%, 14.5%, and 5.8% of the patients respectively. The IgE value was below 5 IU/ml in 27.8% of the patients. The CD4+, CD3+, CD19+ and CD8+ lymphocyte counts were low according to the age-appropriate reference range in 48.5%, 38.8%, 22.4% and 19.5% of the patients respectively. CD4+ TEMRA cell percentage was low in approximately half of the patients, while none of the patients had low CD8+ TEMRA. Effector memory CD4+ cells were low in 11.5% of patients, and effetor memory CD8+ cells were low in one third of the patients. Transitional B cells were low in 66,7% of the patients. More than half of the patients had normal percentages of other T and B cell subgroups according to the age-appropriate reference range. Lymphocyte activation was normal in most of the patients. The most of the patients with decreased lymphocyte activation had low IgA levels. The most common clinical findings in our patients were dysmorphism (97%), congenital cardiac defects (78.5%), growth retardation (75.7%), seizure (39.4%), hypocalcemia (30.4%), malnutrition (29.9%) and cleft palate (23.9%). Six (8.3%) out of 72 patients died during the follow-up period. The cause of death was congenital heart disease in four patients, sepsis in one and disseminated intravascular coagulation in one patient.