Karın ağrısı yakınmasıyla acil servise başvuran hastalara yapılan hedefe yönelik yatakbaşı ultrasonografinin teşhis ve tedavi sürecine etkisi
Effects of point-of-care ultrasonography on the diagnostic process of patients admitted to the emergency department with abdominal pain
  1. Tez No: 666981
  2. Yazar: YEŞİM DURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmanın amacı, karın ağrısı yakınmasıyla acil servise başvuran hastalara yapılan acil hedefe yönelik yatakbaşı ultrasonografinin (YBUSG) teşhis ve tedavi sürecine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, paralel grup çalışması olarak Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde 18 yaşından büyük, son 24 saat içerisinde karın travması öyküsü, gebeliği, morbid obezitesi ve kalıcı zihinsel bozukluğu olmayan ve karın ağrısı tarifleyen hastalar üzerinde, hastaların 1:1 randomizasyon ile standart tanı stratejisinin uygulandığı (kontrol grubu, n=104) ve standart tanı stratejisine ek olarak acil hedefe yönelik yatak başı USG yapılan (n=103) gruplar olarak ayrılmasıyla yapılmıştır. Acil YBUSG'nin tanısal süreçlere, acil servis kalış sürelerine, yatış ve ortalama maliyetlere etkisi IBM SPSS 21 yazılımı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 50,6 (min: 18-maks: 89) ve % 53,6'sı kadındı. En sık eşlik eden ek hastalığın hipertansiyon (% 13) ve semptomun ise bulantı (% 46,9) olduğu tespit edildi. Acil YBUSG uygulaması sırasında en sık saptanan patolojinin safra kesesinde taş veya çamur (% 22,3) olduğu, ön tanıların azalma yönünde anlamlı şekilde değişikliğe uğradığı ve en fazla değişikliğe uğrayan ön tanının ise akut apandisit olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Abdominal pain is one of the most common reasons for admission to the emergency department. The aim of this study is to investigate how the bedside focused ultrasonography, which will be performed in the initial evaluation phase of patients presenting to the emergency department with abdominal pain, will affect the diagnostic processes, duration of stay in the emergency room, hospitalization and costs. Materials and Methods: As a prospective, parallel group study, on patients who are older than 18 years of age in the Emergency Service of Sakarya Training and Research Hospital, who do not have a history of abdominal trauma, pregnancy, morbid obesity and permanent mental disorder in the last 24 hours and who describe abdominal pain, it was performed by dividing the patients into groups in which the standard diagnosis strategy was applied with 1: 1 randomization (control group, n = 104) and emergency bedside ultrasonography (POCUS) (n = 103) in addition to the standard diagnosis strategy. The effect of Emergency POCUS on diagnostic process, duration of emergency service stay and average costs was analyzed with IBM SPSS 21 software. Results: The average age of 207 patients participating in the study was 50.6 (min: 18-maks: 89) and 53.6 % of them were women. The most common accompanying disease was hypertension (13%) and the symptom was nausea (46.9%). It was determined that the most common pathology detected during emergency POCUS application was stones or mud in the gallbladder (22.3%), the pre-diagnoses were significantly changed in the direction of a decrease, and the pre-diagnosis that underwent the most changes was acute appendicitis. The most common accompanying disease were hypertension (13 %), history of intra-abdominal operation (9,7 %) and diabetes mellitus (7,2 %), and the most common accompanying symptom was nausea (46.9%).