Algılanan sosyal destek ve yaşam amacının travma sonrası büyüme ile ilişkinin incelenmesi
Title of the thesis: Investigation the relation of perceived social support and life purpose with posttraumatic growth
  1. Tez No: 666982
  2. Yazar: GÜLDEN GÖKAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, algılanan sosyal destek ve yaşam amacının travma sonrası büyüme ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda araştırmaya katılan kurum bakımı deneyimi olan bireylerin cinsiyetleri, yaşları, eğitim durumları, gelir düzeyleri, kurum bakımından yararlanma süreleri ve kurum bakımından ayrılma nedenlerinin algıladıkları sosyal destek, yaşam amacı ve travma sonrası büyüme düzeyleri ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya yaşları 18 ile 43 arasında değişen 46 erkek 58 kadın olmak üzere toplam 104 kişi katılmıştır. Araştırmada Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Yaşam Amaçları Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, yaşam amacının travma sonrası büyümeyi etkilediği görülmüştür. Algılanan sosyal destek ile travma sonrası büyüme arasında ise ilişki bulunmamıştır. Katılımcılarının cinsiyetleri ve medeni durumları ile travma sonrası büyüme arasında ilişki olduğu görülmüştür. Cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında kadın katılımcılarda travma sonrası büyümenin erkek katılımcılara göre daha fazla olduğu görülmüştür. Medeni durum değişkeni açısından evli bireylerde travma sonrası büyümenin bekar bireylere göre daha fazla görüldüğü sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between perceived social support and life purpose and posttraumatic growth was investigated. In this context, the gender, age, educational status, income levels, duration of benefiting from the institution, reasons for leaving intstitution and the relationship of perceived social support, life purpose and post-traumatic growth levels of individuals with institutional care experience participated in the study. A total of 104 people, 46 males and 58 females, aged between 18 and 43, participated in the study. Multidimensional Perceived Social Support Scale, Life Purposes Scale and Post Traumatic Growth Scale were used in the study. As a result of the correlation and regression analysis; It has been observed that life purpose affects posttraumatic growth. There was no relationship between perceived social support and posttraumatic growth. It was observed that there was a relationship between the gender and marital status of the participants and posttraumatic growth. Regarding the gender variable, it was observed that female participants had higher posttraumatic growth than male participants. In terms of the marital status variable, it was found that married individuals posttraumatic growth was more common than single individuals.