Baby boomers, X, Y ve Z kuşaklarının toplumsal cinsiyet algısının sosyolojik olarak incelenmesi ve karşılaştırılması
Sociological analysis and comparison of Baby Boomers, X, Y and Z generations gender perception
- Tez No: 666994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜDÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma İstanbul İli genelinde Baby Boomers, X Kuşağı, Y Kuşağı ve Z Kuşağının Toplumsal Cinsiyet Algısının Sosyolojik Olarak İncelenmesi ve Karşılaştırılması yönünde gerçekleştirilmiştir. Anket her kuşaktan eşit sayıda kadın ve erkek katılımcılara değerlendirme ölçütü olarak uygulanmıştır. Araştırmanın amacı kuşakların toplumsal cinsiyete ve kadın – erkek ilişkilerine bakış açılarını anlamak ve buna etken olan değerlerin ortaya konmasını sağlamaktır. Çalışma verileri tarama modeli ile '' Kişisel Tanıma Formu'' ve ''Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği'' anketidir. Veriler bu değerlendirme modeli ile birlikte elde edilmiştir. Toplanan veriler üzerinden standart sapma, ortalama, minimum, maximum değerlerin yanı sıra frekans tabloları, anova testi, t testi analizleri yapılmıştır. Bu nedenle veriler, betimleyici istatistikler (descriptive statistics) kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in the direction of Sociological Examination and Comparison of Gender Perception of Baby Boomers, Generation X, Generation Y and Generation Z throughout the province of Istanbul. The questionnaire was applied to equal male and female participants of all generations as an evaluation criterion. The aim of the research is to understand the perspectives of generations on gender and male-female relationships and to reveal the values that influence this. Working Version is“Personal Identification Form”and“Gender Perception Scale”survey with scanning model. This has been achieved together with the evaluation model. In addition to standard deviation, average, minimum and maximum values, frequency tables, ANOVA test, t-test analyzes were performed on the collected data. These data, descriptive statistics (descriptive statistics) were also analyzed.