Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin işe bağlılık ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Examining to work commitment and burnout of school principal and teachers
  1. Tez No: 666993
  2. Yazar: FATMA SIHHAT AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan öğretmen ve yöneticilerin işe bağlılık ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi İlkokul, Ortaokul, Lise ve Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapan toplam 421 öğretmen ve yöneticiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri ve Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-25 programı ile analiz edilmiştir. Gruplar arası ortalamanın karşılaştırılması, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin tükenmişlik ve işe bağlılık düzeylerinin medeni durum, yaş, öğrenim durumu, kurum türü ve yapılan göreve bağlı olarak farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretmen ve yöneticilerin işe bağlılık ve tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönlü ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the work commitment and burnout levels of teachers and administrators working in schools affiliated to the Ministry of National Education. Relational scanning model was used in the study. The sample of the study consists of a total of 421 teachers and administrators working in primary, secondary, high schools and gifted and talented school. Maslach Burnout Inventory and Utrecht Work Commitment Scale were used as data collection tools. The obtained data were analyzed with the SPSS-25 program. Comparison of mean between groups was done using independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). According to the results obtained in the study, it was determined that the burnout levels of teachers working in primary, secondary, high schools and gifted and talented school differ depending on marital status, age, educational status, institution type and the task performed. Teachers It has been observed that there is a negative relationship between work commitment and burnout levels.