Bursa Ertuğrul Mahallesi toplu konut alanı fizibilite çalışması
Bursa Ertuğrul district mass housing estate feasibility study
- Tez No: 66700
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşından sonra Türkiye hızlı bir kentleşme süreci içine girmiştir. Artan göç miktarı ve demografik artışlara bağlı olarak kentsel gelişmelerin düzenli olmaları sağlanamamıştır. Kentlerdeki toplam konut stoğunun yaklaşık yarısı gecekondu veya kaçak yapılardan oluşmaktadır.Bu yapılarda ise çoğunlukla dar ve orta gelirli kişiler yaşamaktadır. Artan konut ihtiyacının karşılanabilmesi ve sağlıklı kentlerin oluşabilmesi için fiziksel ve sosyal altyapılarla donatılmış çağdaş yerleşim alanlarına ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçların kısa sürede karşılanabilmesi içinde ileri yapı teknolojilerinden yararlanma gerekliliği ortaya çıkmaktadır.Bu çalışma gerekli yatırımın yapılabilmesi ve kısa sürede yapımın tamamlanabilmesi amacıyla hazırlanmış bir fizibilite çalışmasıdır. Birinci bölümde, fizibilite çalışmaları hakkındaki genel bilgilere yer verilmiştir. Fizibilite çalışmalarının süreci, fizibilite çalışmaları kapsamında yer alabilecek konular ve toplu konut ön fizibilite raporu kapsamında yer alan bölümler incelenmiştir. ikinci bölümde, Ertuğrul Mahallesi Toplu Konut Alanı'na ilişkin genel bilgiler anlatılmıştır. Bu yerleşim için seçilen örgütlenme modeli üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Türkiye ve Bursa'daki konut sorunu, konut sorunundaki değişmeler ve konut finansman kaynakları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, toplu konut kavramı, toplu konut yapımında kullanılan başlıca yapım yöntemleri ve özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde, Bursa il'indeki inşaat sektörü hakkında bir inceleme yapılarak inşa sırasında gerekli malzemelerin nerelerden sağlanabileceği belirtilmiştir. Tünel Kalıp, Perde-Döşeme (masa kalıbı kullanılarak), Kolon-Kiriş(iskelet sistemi) sistem maliyetleri hesaplanmıştır. Sonuç bölümünde, seçilen üç sistemin kaba yapı maliyet karşılaştırılmaları yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
New settlement places are new function regions which were created from the“New urban New City”process.“New urban New City”are application means which are in the organization of the country locality nearly all over the world in case of which socioeconomic and political system it exist. To be worked this solution, permission should never be given to the solutions out of plan and the settlements encouraging the second house ownership. In the fourth chapter information has been given on the concept of the mass housing, the main construction methods used in realization of house building and their characteristics. Since the time for the building in an important factor in order to have an easy organization at mass housing and to provide the cheapness in the necessary speed and finance, it has been a must to use the“ Modern Building Methods.”It is required to be completed 1600 houses in 3 years in Ertuğrul District. Main Building methods used in mass housing for this purpose era discussed: 1.Traditional building methods. 2.Developed traditional methods. 3. Industrialized building methods. In this research, according to the comparison between Developed traditional and Industrialized building with traditional method; 1. Decreasing the thin work to the least. 2.By using the thin walls the usage of the house becomes larger. 3.Being decreased workmanship. 4.The increasement of using different building materials. 5.The usage of ready building elements. 6.Being standard in planning in planning and related to this providing to quick building and gain of time are seen. In order to be able to be finished the 1600 houses in a desirable time, one of the building system should be used of two building systems. In the industrialized building, since the high finance and high quality of labor power brings extra cost. It has been decided to built with the Developed Traditional Method. In the fifth chapter, by making an analyze about the construction sector in Bursa, where to get the necessary materials needed during the construction have been discussed. Nearly for the 1 10 m2 house type, according to the tunnel form work, column-beam (frame system), shear wall-slab (using table form work) which are apart of Developed Traditional Building Methods, basic construction needs and costs have been calculated. In the conclusion a comparison among the cost of basic structure of the selected 3 systems has been made. XIVAfter 1960, the city population showed a rapid increase. By entering a rapid and thick increase in industry of the city both the scale has grown and new industry branches has been set up. Thus, The attractiveness and liveliness which was spread created a thick productive labor by affecting the trade and services parts. The population of city in 1960 was more than double amount. Between 1980- 1994 the city lived a very dynamic process and high increase reached 2.5 times more in this period by being continued of the industrialization with encouragement and the movements of migration both inside and outside. The main factors that bring forward the house needs and demands are: Population, the binges of home citizens, rapid urbanization, social demand, increasing income and spreading comfort can be considered the need of replacement and housing. By being seen a definite decrease at population speed, a collected demands exists and this accumulation will last for along time. Until the latest years, the urbanization speed is accepted %6 in Bursa which tolerate especially a big amount of outer migration a raised by Balkan emigrants and inner migrations. According to the census in 1990, more than 1.5 million of people have been living in the boarder line of Bursa and 145 people for Per km2. When it has look the population increase according to years, 70- 80 thousands of people are added to the city population of Bursa. The required house needs can not be answered why the production that is done. The number of the house need in Bursa nearly 20.000. As it happens in the general of the country, the house buildings in Bursa are generally applied by small building firms. The big ones which have a fame of the subject can not manufacture more than 300-500 houses. Manufacturing house in Bursa is done the by government support by the private builders by the citizens who make their shelter, themselves (Unauthorized house, manufacturatin of shanty). No general problem study which will avoid the lack of houses has been done till today. Housing cooperatives and unauthorized house buildings are seem to be solution but not enough. Also unauthorized house buildings can not be accepted. But it is the one alternative for the citizens who are in the one alternative for the citizens who are in helpless. Today, The idea of 4 wall at the house building has been given up in al over the world. The principle which is planned with surroundings, in surrounding where people can live, the residents provides all needs from the surrounding, has been accepted. By this idea, Turkey is such a country that should be in the business of spreading these kinds of solutions. Solution for this situation is, instead of population accumulation that is directed to big city centers, passing through the urbanization step by step and putting the medium big cities to the action is better. In order to set up a well-balanced settlement system and importing the present city centers into a service centers at the organization of the palace and dealing with the industry population as“New Urban New City”From the point of scale and dimensions. XIIINew settlement places are new function regions which were created from the“New urban New City”process.“New urban New City”are application means which are in the organization of the country locality nearly all over the world in case of which socioeconomic and political system it exist. To be worked this solution, permission should never be given to the solutions out of plan and the settlements encouraging the second house ownership. In the fourth chapter information has been given on the concept of the mass housing, the main construction methods used in realization of house building and their characteristics. Since the time for the building in an important factor in order to have an easy organization at mass housing and to provide the cheapness in the necessary speed and finance, it has been a must to use the“ Modern Building Methods.”It is required to be completed 1600 houses in 3 years in Ertuğrul District. Main Building methods used in mass housing for this purpose era discussed: 1.Traditional building methods. 2.Developed traditional methods. 3. Industrialized building methods. In this research, according to the comparison between Developed traditional and Industrialized building with traditional method; 1. Decreasing the thin work to the least. 2.By using the thin walls the usage of the house becomes larger. 3.Being decreased workmanship. 4.The increasement of using different building materials. 5.The usage of ready building elements. 6.Being standard in planning in planning and related to this providing to quick building and gain of time are seen. In order to be able to be finished the 1600 houses in a desirable time, one of the building system should be used of two building systems. In the industrialized building, since the high finance and high quality of labor power brings extra cost. It has been decided to built with the Developed Traditional Method. In the fifth chapter, by making an analyze about the construction sector in Bursa, where to get the necessary materials needed during the construction have been discussed. Nearly for the 1 10 m2 house type, according to the tunnel form work, column-beam (frame system), shear wall-slab (using table form work) which are apart of Developed Traditional Building Methods, basic construction needs and costs have been calculated. In the conclusion a comparison among the cost of basic structure of the selected 3 systems has been made. XIVAfter 1960, the city population showed a rapid increase. By entering a rapid and thick increase in industry of the city both the scale has grown and new industry branches has been set up. Thus, The attractiveness and liveliness which was spread created a thick productive labor by affecting the trade and services parts. The population of city in 1960 was more than double amount. Between 1980- 1994 the city lived a very dynamic process and high increase reached 2.5 times more in this period by being continued of the industrialization with encouragement and the movements of migration both inside and outside. The main factors that bring forward the house needs and demands are: Population, the binges of home citizens, rapid urbanization, social demand, increasing income and spreading comfort can be considered the need of replacement and housing. By being seen a definite decrease at population speed, a collected demands exists and this accumulation will last for along time. Until the latest years, the urbanization speed is accepted %6 in Bursa which tolerate especially a big amount of outer migration a raised by Balkan emigrants and inner migrations. According to the census in 1990, more than 1.5 million of people have been living in the boarder line of Bursa and 145 people for Per km2. When it has look the population increase according to years, 70- 80 thousands of people are added to the city population of Bursa. The required house needs can not be answered why the production that is done. The number of the house need in Bursa nearly 20.000. As it happens in the general of the country, the house buildings in Bursa are generally applied by small building firms. The big ones which have a fame of the subject can not manufacture more than 300-500 houses. Manufacturing house in Bursa is done the by government support by the private builders by the citizens who make their shelter, themselves (Unauthorized house, manufacturatin of shanty). No general problem study which will avoid the lack of houses has been done till today. Housing cooperatives and unauthorized house buildings are seem to be solution but not enough. Also unauthorized house buildings can not be accepted. But it is the one alternative for the citizens who are in the one alternative for the citizens who are in helpless. Today, The idea of 4 wall at the house building has been given up in al over the world. The principle which is planned with surroundings, in surrounding where people can live, the residents provides all needs from the surrounding, has been accepted. By this idea, Turkey is such a country that should be in the business of spreading these kinds of solutions. Solution for this situation is, instead of population accumulation that is directed to big city centers, passing through the urbanization step by step and putting the medium big cities to the action is better. In order to set up a well-balanced settlement system and importing the present city centers into a service centers at the organization of the palace and dealing with the industry population as“New Urban New City”From the point of scale and dimensions. XIIINew settlement places are new function regions which were created from the“New urban New City”process.“New urban New City”are application means which are in the organization of the country locality nearly all over the world in case of which socioeconomic and political system it exist. To be worked this solution, permission should never be given to the solutions out of plan and the settlements encouraging the second house ownership. In the fourth chapter information has been given on the concept of the mass housing, the main construction methods used in realization of house building and their characteristics. Since the time for the building in an important factor in order to have an easy organization at mass housing and to provide the cheapness in the necessary speed and finance, it has been a must to use the“ Modern Building Methods.”It is required to be completed 1600 houses in 3 years in Ertuğrul District. Main Building methods used in mass housing for this purpose era discussed: 1.Traditional building methods. 2.Developed traditional methods. 3. Industrialized building methods. In this research, according to the comparison between Developed traditional and Industrialized building with traditional method; 1. Decreasing the thin work to the least. 2.By using the thin walls the usage of the house becomes larger. 3.Being decreased workmanship. 4.The increasement of using different building materials. 5.The usage of ready building elements. 6.Being standard in planning in planning and related to this providing to quick building and gain of time are seen. In order to be able to be finished the 1600 houses in a desirable time, one of the building system should be used of two building systems. In the industrialized building, since the high finance and high quality of labor power brings extra cost. It has been decided to built with the Developed Traditional Method. In the fifth chapter, by making an analyze about the construction sector in Bursa, where to get the necessary materials needed during the construction have been discussed. Nearly for the 1 10 m2 house type, according to the tunnel form work, column-beam (frame system), shear wall-slab (using table form work) which are apart of Developed Traditional Building Methods, basic construction needs and costs have been calculated. In the conclusion a comparison among the cost of basic structure of the selected 3 systems has been made. XIV