Fe3+ takılı nanoflower'ların sentezi ve DNA'ya karşı özgüllüğünün araştırılması
Synthesis of Fe3+ attached nanoflowers and investigation of specificity of them for DNA
  1. Tez No: 667006
  2. Yazar: AYÇA SERİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Saflaştırma yönteminin ve adsorban tipinin seçimi, deoksiribonükleik asit (DNA) gibi bir biyomolekülün saflaştırılması için yüksek öneme sahiptir. Nanoflower'lar yeni geliştirilmiş bir adsorban sınıfıdır. Bitki çiçeklerine yapısal olarak çok benzerlik gösterdikleri için, nano çiçekler olarak adlandırılırlar. Burada, bakır fosfat nanoflower'lar [(Cu3(PO4)2·3H2O), CP-NF'ler] sentezlendikten sonra, yüzeylerine Fe3+ iyonları takılmıştır. Elde edilen Fe3+-CP-NF'ların, DNA içn bazı adsorpsiyon parametrelerinin incelenmesinden önce, taramalı elektron mikroskopisi (SEM), enerji dağıtıcı X-ışını (EDX), X-ışını kırınımı (XRD) ve fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) karekterizsyonları yapılmıştır. Elde edilen adsorpsiyon deneylerinin sonuçlarından bazıları, aşağıdaki verilmiştir: Fe3+-CP-NF'ler üzerinde maksimum DNA adsorpsiyonu, pH 7 ve 25 °C'de 1.5 mg/mL DNA başlangıçkonsantrasyonunda 845.8 mg/g gibi mükemmel bir değer olarak bulunmuştur. Hangi adsorpsiyon modelinin uygun olduğunu belirlemek için Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon denklemleri uygulanmış ve 0.9885'lik bir R2 ile Langmuir modelinin uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Selection of purification method and type of adsorbent has high significance for separation of a biomolecule like deoxyribo nucleic acid (DNA). Nanoflowers are a newly improved class of adsorbent. Due to showing very structural similarity to plant flowers, they are named as nanoflowers. Herein, after synthesize ofcopper phosphate three hydrate nanoflowers [(Cu3(PO4)2.3H2O), CP-NFs], Fe3+ ions were attached to their surfaces. Obtained Fe3+-CP-NFs, before investigation of some adsorption parameters for DNA, they were characterized by scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray (EDX), X-ray diffraction (XRD) and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). Some attained data from the results of adsorption experiments as follows: maximum DNA adsorption on Fe3+-CP-NFs was found as an excellent value like 845.8 mg/g with an initial concentration of 1.5 mg/mL DNA, at pH 7 and 25 °C. Langmuir and Freundlich adsorption equations were applied to determine which adsorption model was appropriate, and it was seen that Langmuir model was fit with a R2 of 0.9885.