Yeni medyada kurumsal sosyal sorumluluk: Türkiye'deki GSM operatörleri üzerine bir araştırma
Corporate social responsibility in new media: A research on GSM operators in Turkey
  1. Tez No: 667007
  2. Yazar: YARKIN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Çağımızda teknolojinin gelişmesi kitle iletişim araçlarını etkileyerek bu araçların biçimsel anlamda değişmesini sağlamıştır. Hem kamu hem de özel sektörde popüler olarak kullanılan sosyal medya, müşteri ilişkilerinin de vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Geleneksel medyanın olanak sağlayamadığı etkileşim, asenkron, interaktiflik, çoklu ortam gibi özellikleri bünyesinde barındıran yeni medya, kurum ve kuruluşların hedef kitlelerini arttırmada ve mesajlarını iletmede sıklıkla kullanılmaya başlanmış ve kurumsal iletişim stratejilerinin değişmesine neden olmuştur. Bu bağlamda kurumsal iletişim, yeni iletişim teknolojilerini uygulamalarına dâhil ederek çift yönlü iletişimi hızlandırmıştır. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan sosyal sorumluluk, sanayileşme sonrası ortaya çıkan ekonomi tabanlı küreselleşmeyle markaların ve kurumların ön plana çıkması ve güçlenmesiyle tekrar sorgulanır olmuştur. Rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen kurum ve kuruluşlar kurumsal iletişimin en önemli unsurlarından olan kurumsal sosyal sorumluluğu, işletmelerin uzun vadede sürdürülebilir olması, kurumsal kimlik ve güçlü bir imaj oluşturabilmek adına sıklıkla kullanmaktadır. Bu sebeple işletmeler hedef kitlelerine kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerini aktarmak için yeni medya araçlarını etkin şekilde kullanmaktadır. Araştırmanın konusunu Türkiye'de faaliyet gösteren Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom GSM şirketlerinin yeni medyada kurumsal iletişim ve sosyal sorumluluk faaliyetlerini nasıl ve ne yönde yürüttükleri oluşturmaktadır. Özellikle Web 2.0 ile dinamik bir yapıya bürünen internetin ortaya çıkardığı sosyal medya, mobil uygulamalar vb. gibi yeniliklerin kurumsal sosyal sorumluluk alanında kullanımı araştırılmış ve tartışılmıştır. Araştırmanın kapsamını, Türkiye'de faaliyet gösteren üç büyük firmanın tüm sosyal medya hesaplarının, web sitelerinin, farklı raporlama araçlarının analiz edilmesi ve kurumsal iletişim ve sosyal sorumluluk projelerini bu platformlarda ne şekilde kullandıkları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent developments in technology in the present age have influenced mass communication tools and changed them formally. Social media, which is widely used in both public and private sectors, has become an indispensable part of customer relations. New media, which incorporates features such as interaction, asynchrony, interactivity, and multimedia that traditional media cannot provide, has started to be used frequently both to increase the target audience of institutions and organizations and to convey their messages to them. Thus, it has caused changes in corporate communication strategies. Corporate communication, in this context, has accelerated two-way communication by incorporating new communication technologies into its applications. Though it has a long history, social responsibility has been re-questioned with the emergence and growth of brands and institutions and the economy-based globalization that emerged after industrialization. With the aim of gaining competitive advantage, institutions and organizations frequently benefit from corporate social responsibility as one of the most important elements of corporate communication in order to ensure long-term sustainability and to create a corporate identity and a strong image. For this reason, they effectively use new media tools to demonstrate their corporate social responsibility activities to their target audience. This thesis examines how Turkcell, Vodafone and Türk Telekom, GSM companies operating in Turkey, conduct their corporate communication and social responsibility activities. It discusses the use of innovations in corporate social responsibility such as social media and mobile applications developed by the Internet technologies especially with Web 2.0. It analyses the official social media accounts and websites of the three major GSM companies operating in Turkey, together with various reporting tools, to show how they use corporate communication and social responsibility projects in these platforms.