Maternal serum ferritin konsantrasyonların ile gebelik komplikasyonlarının ilişkisi
The relations between maternal serum ferritin consantration and pregnancy outcome
  1. Tez No: 141788
  2. Yazar: YETER DİNGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Çalışmamıza Eylül 2001 -Haziran 2003 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkların ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniklerine başvuran, düzenli antenatal takibi yapılan ve doğumu kliniğimizde gerçekleşen 760 gebe alınmıştır. Çalışmaya alman olgular, gebelik sırasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve gebelik sonuçlarına göre hipertansiyon, İUGY, GDM, makrozomi, preterm doğum, oligohidramniyos, ablasyo plasenta ve kontrol grubu olmak üzere sekiz gruba ayrıldı. Tüm gebelerde maternal yaş, ağırlık, boy, VKİ, gravida, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, son adet tarihi, adet düzeni, gebelik süresi, yenidoğan ağırlığı ve boyu gibi klinik ve epidemiyolojik özellikler ile 16-18. ve 24-28. GHTarda serum Hb, Hct, MCV, MCHC, serum Fe, SDBK, transferrin, transferrin saturasyonu, ferritin, albumin, prealbumin, seruloplazmin, CRP, AFP, BhCG, sE3 gibi laboratuar parametreleri bakılmış ve bu parametrelerin gebelik komplikasyonlan ile ilişkileri incelenmiştir. Gebeliğin ilk yarısında düşük ya da yüksek Hb, Hct ve ferritin konsantrasyonları ile gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi, makrozomi ve preterm doğum arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Gebeliğin ilk yansında İUGY yüksek ferritin konsantrasyonları ilişkili bulunurken diğer demir parametreleri ile ilişkili bulunmamıştır. GDM ise hem yüksek ferritin hem de diğer demir parametreleri ile ilişkili bulunmuştur. Gebeliğin ikinci yansında yüksek Hb, Hct ve ferritin konsantrasyonlan ile İUGY arasında pozitif bir korelasyon saptanmıştır. Ferritin konsantrasyonlannın yenidoğan ağırlığı ile negatif ilişkili olduğu belirlenmiştir. İstatistiksel analizler ile ferritinin İUGY için bağımsız bir belirleyici olmadığı belirlenmiştir. Aym şekilde ferritin konsantrasyonlannm gebelik süresi ile negatif ilişkili olduğu da gözlenmiştir. Preterm doğum riskinin %50 persentil üzerinde ferritin konsantrasyonlannda istatistiksel anlamlı olarak arttığı belirlenmiştir. II. trimester yüksek Hb, Hct, ferritin konsantrasyonları ve 81diğer demir parametreleri ile gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, eklampsi ve makrozomi arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Benzer şekilde akut faz reaktanlan ile hiçbir gebelik komplikasyonu arasında negatif ya da pozitif bir korelasyon saptanmamıştır. Yine maternal serum AFP, fihCG ve SE3 değerleri ile gebelik komplikasyonlan arasında da negatif ya da pozitif bir korelasyon saptanmamıştır. Gebelik komplikasyonlarmın rutin antenatal vizitler sırasında uygulanacak basit hematolojik testler ile önceden belirlenmesi en ideal yöntemdir. Bu konuda medikal literatürde sonuçlan tartışmalı pek çok çalışma mevcuttur. Bizim çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler çalışılan parametrelerin hiçbirinin gebelik komplikasyonlanm önceden belirlemek için yeterli sensitivite ve spesifiteye sahip olmadığım göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma sonuçlarımıza göre IUGY ve hematolojik parametreler arasında pozitif bir korelasyonun görülmesi nedeniyle, bu konunun daha ileri irdelenmesi için daha büyük hasta gruplarını içeren çalışmaların yapılması gereklidir. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted on 760 pregnant women who attended to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, between September 2001-June 2003. All of the patients were followed and delivered at Gazi University hospital. The patients were divided into eight groups; hypertension, IUGR, GDM, macrosomia, preterm delivery, oligohydramnios, ablatio placenta and the control group, depending on the complications during the course of the pregnancy and the final outcome of pregnancy period. Clinical and epidemiological parameters such as maternal age, weight, height, BMI, gravidity, parity, abortus, live births, last menstrual period, menstruation pattern, pregnancy duration, newborn weight, newborn height, and laboratory parameters such as serum Hb, Hct, MCV, MCHC, iron, iron binding capasity, transferrin, transferrin saturation, ferritin, albumin, prealbumin, ceruloplasmin, CRP, AFP, phCG, fE3 levels were evaluated at 16-18 and 24-28 weeks of gestation for each patient. Additionally, the relationship between these parameters and pregnancy complications were evaluated. During the first half of pregnancy, correlations between low or high concentrations of Hb, Hct, ferritin and pregnancy complications like; gestational hypertension, preeclampsia, eclampsia, macrosomia and preterm delivery; were not statistically significant. Correlation between IUGR and high concentrations of ferritin but not other parameters of iron metabolism was found to be statistically significant. GDM was found to have a significant correlation with both high ferritin concentration and other iron metabolism parameters. During the second half of pregnancy, a positive correlation was identified between high concentrations of Hb, Hct, ferritin and IUGR. Although ferritin concentrations and birth weights revealed a negative correlation, ferritin was not a statistically significant independent predictor for IUGR. However, ferritin concentrations and pregnancy duration showed a negative correlation and preterm 83delivery risk was significantly increased in patients with ferritin concentrations above 50% percentile. There were no significant correlations between second trimester high Hb, Hct, ferritin, other iron parameters and gestational hypertension, preeclampsia, eclampsia and macrosomia. Similarly there were neither positive nor negative correlations between levels of acute phase reactants during pregnancy and any pregnancy complications. There were also no significant correlations between maternal serum AFP, phCG, fE3 levels and pregnancy complications. It would be ideal to predict pregnancy complications with simple hematological tests during routine antenatal visits. The medical literature is full of trials in effort to achieve accurate prediction with controversial results. Our data demonstrated that none of the examined parameters were sensitive and specific enough to make a prediction of common pregnancy complications. Based on our data which showed a positive correlation between IUGR and hematologic parameters, we suggest further studies in larger groups should be done to elaborate this issue further. 84