Öğretmenlerde örgütsel stresin örgütsel sinizm üzerindeki etkisinde dönüşümcü liderliğin aracılık rolü ve bir uygulama
The mediation role of transformational leadership and an application in the effect of organizational stress on organizational synism in teachers
- Tez No: 667040
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı Balıkesir ilinde merkez ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel stres ve örgütsel sinizm ilişkisinde dönüşümcü liderliğin aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni Balıkesir'in merkez ilçelerinde 19 okulda görev yapan 986 öğretmendir. Örneklemi 311 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı olarak Barandes Dharwadker ve Dean (1999)“örgütsel sinizm ölçeği”Theorel vd. ( 1988)“örgütsel stres”ölçeğinin Türkçe diline uyarlanmış hali (Yıldırım vd.,2011) ve B.M.Bass ve J.Avoli(1992) tarafından geliştirilen“liderlik ölçeği”kullanılmıştır.Verilerin sonucunda; güvenilirlik analizi, frekans analizi, normallik testi,keşfedici faktör analizi,çoklu korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizi sonucunda; çoklu korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır.Çoklu korelasyon analizi örgütsel stres, ve örgütsel sinizm ve dönüşümcü liderlik ilişkisini tespit etmek niyeti ile yapılmıştır.Aracı değişkenle uygulanan hiyerarşik regresyon analizi değişkenlerinin ilişkilerini saptamak niyeti ile yapılmıştır.Regresyon analizi sonucunda;dönüşümcü liderlik örgütsel sinizm arasında negatif anlamlı bir etkisinin olduğu, örgütsel stres dönüşümcü liderlik algısı arasında negatif anlamlı bir ilişkisinin olduğu,örgütsel stres örgütsel sinizm arasında pozitif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca örgütsel stres ile örgütsel sinizm ilişkisinde dönüşümcü liderliğin kısmi aracılık rolü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the mediating role of transformational leadership in the relationship between organizational stress and organizational cynicism of teachers working in central districts of Balıkesir. The universe of the research is 986 teachers working in 19 schools in the central districts of Balıkesir. As the data collection tool used in the study, Barandes Dharwadker and Dean (1999)“organizational cynicism scale”Theorel et al. (1988) adapted the“organizational stress”scale to Turkish (Üzüm vd., 2011) and the“leadership scale”developed by B.M.Bass and J. Avoli (1992). Reliability analysis, frequency analysis, normality test, exploratory factor analysis, multiple correlation analysis and hierarchical regression analysis were performed. Multiple correlation and hierarchical regression analysis were applied. The multiple correlation analysis was performed with the intention of determining the relationship between organizational stress, organizational cynicism and transformational leadership. The hierarchical regression analysis applied with the intermediary variable was performed with the intention to determine the relationships between variables. As a result of the regression analysis; It has been determined that there is a negative relationship between organizational stress and transformational leadership perception, there is a positive relationship between organizational stress and organizational cynicism. In addition, the partial mediating role of transformational leadership in the relationship between organizational stress and organizational cynicism has been determined.