İlköğretim öğretmenlerinin örgütsel stres ve duygusal tükenmişlik davranışları arasındaki ilişki
The relationship between organizational stress and emotional burnout of teachers working at elementary schools
- Tez No: 881734
- Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgütsel yaşamın bir gerçeği olan stresin, yüksek seviyede olduğunda tükenmişliğe neden olduğu düşüncesinden hareketle; öğretmenlerde demografik değişkenlere göre örgütsel Stres ve duygusal tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini Ankara ili Polatlı ilçesinde 2023/2024 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerden oluşturmaktadır. Araştırmada Örgütsel Stres Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Envanterinin Duygusal Tükenmişlik bölümü kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Ayrıca frekans dağılımlarına, ortalama değerlerine ve bağımsız değişkenlerin anlamlılık değerlerine bakılmıştır. Elde edilen analizler sonucunda öğretmenlerin; cinsiyet, medeni durum, unvan, yönetim görevi, görev yapılan öğretim kademesi ile duygusal tükenmişlikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken yaş ve kıdemleri ile duygusal tükenmişlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin; cinsiyet, yönetim görevi ve görev yapılan öğretim kademesi ile örgütsel stres arasında anlamlı bir ilişki söz konusu değil iken yaş, medeni durum, unvan ve kıdemleri ile örgütsel stres arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak öğretmenlerde duygusal tükenmişlik ile örgütsel stres arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamda sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde örgütsel stresin duygusal tükenmişliği etkilemesinden dolayı okul idaresi öğretmeneleri cinsiyet, yaş, yetenek gibi ayrımlar yapmadan her öğretmene eşit davranmalı ve tüm öğretmeneleri bireysel olarak tanımalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; from the point of view of that stress, a fact of organizational life, when it is a high level it causes burnout, to examine the relationship between organizational stress and emotional burnout according to demographic characteristics of teachers. The universe of the study consists of teachers working in state primary and secondary schools within the boundaries of the education zone in Polatlı District of Ankara Province in 2023 and 2024 educational year. The questionnaire method was used in the study and data were collected with Organizational Stress Scale and the Emotional Burnout part of Maslach Burnout Inventory. In the analysis of the data, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis were used. In addition, frequency distributions, mean values and significance values of independent variables were examined. While there is no significant relationship between gender, marital status, title, management duty, teaching level and emotional burnout; there is a significant relationship between age, seniority status of teachers and emotional burnout. Also, there is no significant relationship between gender, teaching level, management duty of teachers and organizational stress. However, there is a significant relationship between age, marital status, title, seniority status of teachers and organizational stress. As a result, a significant relationship was found between teachers' emotional burnout and organizational stress. In this sense, when the results are evaluated in general, it is seen that organizational stress affects emotional burnout of teachers. So, if there is a school atmosphere where there isn't mobbing but there is justice and self confidence, teachers may have emotional burnout at a low level.