Engelli bireylere bakım verenlerde algılanan bakım verme yükü ve fonksiyonellik parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the correlation between perceived caregiver burden and functional parameters in caregivers of persons with disabilities
- Tez No: 667065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, engelli bireylere bakım verenlerin bakım verme yüklerini fizyoterapi ve rehabilitasyona özgü değerlendirme yöntemleriyle incelemektir. Çalışmamız gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamızda T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Kırşehir ili Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde kalmakta olan engelli bireylere bakım veren bakım personelleri değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan çalışmada olguların sosyo-demografik bilgileri kaydedilmiştir, esneklikleri Otur-Uzan testi ile, enduransları Sorensen Testi (ST) ve Yan Lateral Köprü Testi (YLKT) ile, kas kuvvetleri el dinamometresi ile, sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri Nottingham Sağlık Profili (NSP) ölçeği ile, depresyon düzeyleri BECK Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, algılanan bakım verme yükü Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) ile, mesleki doyumları Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ) ile, ağrıları Visüel Ağrı Skalası (VAS) ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya 70 bakım veren birey dâhil edilmiştir. Bunlardan 25'i kadın 45'i erkektir. Bakım veren bireyler haftalık 40 ile 56 saat arasında hizmet vermektedirler. Bakım verenlerin tamamının günlük hizmet verdiği engelli sayısı 12'dir. Çalışma kapsamında bakım verme yükü ile kas kuvveti, medeni durum, eğitim yılı, MİDÖ arasında yapılan istatistiksel analiz sonucunda anlamlı ilişkilerin çıkmadığı görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the caregiver burden of caregivers with persons disabilities by using methods for physiotherapy and rehabilitation assessments and to examine the correlation between these assessments. This study was planned as an observational research study. This study was performed with caregivers of persons with disabilities who live in Barrier-Free Living Rehabilitation and Family Counseling Center in Kırşehir under Republic of Turkey Ministry of Family, Labour and Social Services. In this study, socio-demographic data of the cases were recorded; and the sit and reach test, the Sorensen test for endurance, the side lateral bridge test, measurement of muscle strength with handheld dynamometer, The Nottingham Health Profile (NHP) assessment of health-related quality of life, Measures of Depression and Depressive Symptoms with The Beck Depression Inventory (BDI), the caregiver burden scale to assess perceived burden among people caring for person with disabilities, and The Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) to measure job satisfaction were used. 70 caregivers included in the study, 25 were female and 45 were male. These caregivers work between 40 and 56 hours a week. Each caregiver provide care to 12 persons with disabilities per day. (1 caregiver per 12 persons with disabilities) In the study, result of statistical analysis indicated that there were no significant differences between caregiver burden and muscle strength, marital status, years of education, and the MSQ (p>0.05).