Performance evaluation of ofdm-im with direct subcarrier activation
Doğrudan abone aktivasyonu ile ofdm-ım'in performans değerlendirilmesi
- Tez No: 667071
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Endeks Modülasyonlu Ortogonal Frekans Bölmeli Çoğullama (OFDM-IM), mekansal modülasyon tekniğinin OFDM'nin blok alt taşıyıcılarına uygulanmasının sonucudur. OFDM-IM, güç tasarrufu ve daha iyi bit hata oranı (BER) performansı da dahil olmak üzere geleneksel OFDM'ye göre birçok avantaja sahiptir. OFDM-IM sisteminde, sıradan OFDM sistemindeki gibi tüm alt taşıyıcıları kullanmak yerine sınırlı sayıda alt taşıyıcı etkinleştirilir ve veri göndermek için kullanılır. Buna göre veriler, Alt Taşıyıcı Aktivasyon Paternleri (SAP'ler), arama tabloları (LUT'lar) veya kombinatoryal yöntemle doğrulanır. Her iki veri-SAP eşleme yöntemi, alt taşıyıcıların sayısı arttıkça yüksek karmaşıklığa sahiptir. Bu araştırmada, doğrudan veri-SAP eşlemesi önerilmiştir, her türlü arama tablosuna duyulan ihtiyacı göz ardı etmektedir. Geleneksel bir OFDM-IM ve doğrudan OFDM-IM'nin performansını değerlendirmek ve karşılaştırmak için, bunlar MATLAB kullanılarak simüle edilir. OFDM-IM ve Dir-OFDM-IM'in BER performansı, AWGN kanalı ve frekans seçici Rayleigh çok yollu solma kanalı koşulları altında test edilir. Sunulan analiz ve bilgisayar simülasyon sonuçları, önerilen haritalama şemasını kullanan OFDM-IM sisteminin karmaşıklık ve BER performansı açısından eşdeğer OFDM-IM sistemlerine göre üstünlüğünü göstermektedir. Simülasyon sonuçları, daha düşük sistem karmaşıklığı ve daha iyi BER performansı gerektiren uygulamalar için normal OFDM-IM'nin olası bir alternatifi olarak Dir-OFDM-IM'yi önermektedir.
Özet (Çeviri)
The Orthogonal Frequency Division Multiplexing with Index Modulation (OFDM-IM) is the outcome of the application of the spatial modulation technique to the OFDM's block subcarriers. OFDM-IM has many advantages over traditional OFDM including power saving and better bit error rate (BER) performance. In OFDM-IM system, a limited number of subcarriers is activated and used to send data, instead of using all the subcarriers as in ordinary OFDM system. Accordingly the data, the Subcarrier Activation Patterns (SAPs) are confirmed via look-up tables (LUTs) or combinatorial method. Both of there data-to-SAP mapping methods suffer from high complexity as the number of subcarriers grows. In this research, a direct data-to-SAP mapping is proposed, it ignores the need to any sort of look-up tables. To assess and compare the performance of a traditional OFDM-IM and direct OFDM-IM, they are simulated using MATLAB. The BER performance of the OFDM-IM and Dir-OFDM-IM is tested under the conditions of AWGN channel and frequency selective Rayleigh multi-path fading channel. The presented analysis and the results of computer simulation show the superiority of OFDM-IM system employing the proposed mapping scheme over equivalent OFDM-IM systems in terms of complexity and BER performance. The simulation results suggest the Dir-OFDM-IM as a possible alternative of ordinary OFDM-IM for applications that require lower system complexity and better BER performance.