Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sosyal uyumunda Türk Kızılay'ın rolü: Ankara ve Mardin toplum merkezleri örneği
The role of Turkish Red Crescent in social cohesion of Syrians under temporary protection: The case of Ankara and Mardin community centers
  1. Tez No: 667077
  2. Yazar: HALİME CETE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAHRAMAN GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
2011 yılında Suriye'de siyasi karışıklıklar sonucu oluşan iç savaş sebebiyle ve Türkiye'nin açık kapı politikası dolayısıyla Türkiye'ye Suriyeli göçü başlamıştır. Yaklaşık 4 milyon Geçici Koruma Altıdaki Suriyeliye hizmet sağlama noktasında kamuya destek sağlama, eksiklikleri tamamlama yönleriyle sahada STK'lar hizmet veren önemli güçler haline gelmişlerdir. Yaklaşık 10 yıllık bir süreçten bahsedilmesine rağmen Suriyelilerin sosyal uyumunda sorunlardan bahsedilmesi alanda yapılan hizmetin geliştirilmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Daha çok beceri temelinde ilerleyen sosyal hizmet müdahalelerinin mesleki yaklaşımlardan uzak denilebilecek bir noktada oluşu, sosyal hizmet perspektifinde göç alanında verilen hizmetin kavramsal arka planına yönelik çalışmaların arttırılması gerektiğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, geçici koruma altındaki Suriyelilerin sosyal uyumunda Türk Kızılay Toplum Merkezi özelinde sivil toplum kuruluşları tarafından Suriyelilere sağlanan sosyal hizmet uygulamalarını ortaya koymak ve sosyal hizmet temelinde değerlendirmektir. Bu çalışmada Ankara ve Mardin Türk Kızılay Toplum Merkezleri örnek alınmıştır. Toplum merkezinde Suriyeli sığınmacılarla çalışan profesyoneller ile derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak 19 toplum merkezi çalışanı ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde elde edilen veriler MAXQDA 2020 nitel veri analizi programıyla kodlanmış, kategorilenmiş ve ardından temalara ayrılmıştır. Bu temalar ışığında toplum merkezi, profesyoneller ve yaşanılan uyum sorunları sosyal hizmet bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, Türk Kızılay Toplum Merkezinde Suriyeli sığınmacılara sağlanan hizmetler, toplum merkezinin önemi ve özellikleri, sosyal uyumu sağlamada çok yönlü oluşu, hizmetler sağlanırken profesyonellerin bireysel, kurumsal ve kamusal nedenlerle yaşadıkları sorunlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2011, due to political turmoil caused by the civil war in Syria, and Turkey's open-door policy so began the migration of Syrians in Turkey. NGOs have become important forces serving in the field in terms of providing support to the public at the point of providing service to approximately 4 million Syrians in the Six of Temporary Protection and completing the deficiencies. Even though a process of about 10 years is mentioned, the problems in the social adaptation of Syrians are an indication that the service provided in the field should be improved. The fact that social work interventions that progress based on skills are at a point that can be said to be far from occupational approaches indicates that studies should be increased towards the conceptual background of the service provided in the field of migration in the social work perspective. This study aims to reveal the social service practices provided to Syrians by non-governmental organizations in the Turkish Red Crescent Community Center in the social adaptation of Syrians under temporary protection and to evaluate them based on social service. In this study, the samples of Ankara and Mardin Turkish Red Crescent Community Centers were taken. Interviews were conducted with 19 community center employees using an in-depth interview technique with professionals working with Syrian refugees at the community center. The data obtained from the interviews were coded with the MAXQDA 2020 qualitative data analysis program, categorized, and then divided into themes. In light of these themes, the community center, professionals, and the adaptation problems experienced were evaluated in the context of social service. According to the results of the study, the services stuck to Syrian refugees in the Turkish Red Crescent Community Center, the importance and characteristics of the community center, its versatility in ensuring social cohesion, and the problems experienced by professionals due to individual, institutional, and public reasons while providing services have been revealed.