Hatila Vadisi Milli Parkı ve Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, Taşlıca Orman İşletme Şefliği ormanlarında Ips typographus (L.) (Coleoptera: curculıonıdae)'un lokal yayılışının frekans oranı yöntemi ile araştırılması
Investigation of local distribution of Ips typographus (L.) (Coleoptera: curculionidae) in Hatila Valley National Park And Artvin Forestry Administration, Taşlica Sub-district Directorates forests by frequency ratio method
- Tez No: 667087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAN ALKAN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışma, Hatila Vadisi Milli Parkı ve Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, Taşlıca Orman İşletme Şefliği ormanlarında, 2019 yılında yürütülmüştür. Toplam 120 feromon tuzağından elde edilen yakalama verisi kullanılmıştır. Çalışmada, Frekans Oranı Yöntemi kullanılarak, çalışma sahasında I. typographus yoğunluğunun çok yüksek olduğu alanlar ile bu yoğunluğu etkileyen çevresel etkenler arasındaki korelasyon belirlenmiştir. Çalışmada toplam 783.445 adet I. typographus ergini elde edilmiştir. Tuzak başına ortalama 6529 böcek yakalanmıştır. Çalışılan sahanın %12,83'ünün I. typographus duyarlılığının çok yüksek, %19,70'inin yüksek, %36,62'sinin orta, %21,15'inin düşük ve %9,70 de çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Çalışma alanında, 0° - 2° ve 20° - 40° eğime sahip, güney, güneydoğu, güneybatı, batı ve kuzeybatı bakılarda bulunan, orman yollarına 100 – 600 m mesafede bulunan saf ladin meşcereleri ve ladinin baskın tür olduğu karışık meşcereler en yüksek duyarlılığa sahiptir. Çalışma alanında yüksek ve orta toprak nemi içeriğine sahip alanlar ile en çok güneş alan meşcerelerin en yüksek duyarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at Hatila Valley National Park and Artvin Forestry Administration, Taşlıca Forest Sub-District Directorates in 2019. Data from pheromone trap captures were used. The correlation between areas with very high density of I. typographus in the study area and environmental factors affecting this density was determined by Frequency Ratio Method. A total of 783,445 I. typographus adults were caught in the study. A total of 6529 beetles were caught per trap on average. Of the studied area, 12.83% has very high, 19.70% has high, 36.62% has medium, 21.15% has low and 9.70% has very low susceptibility against I. typographus. It's found that pure spruce and spruce dominated mixed stands that are in south, southeast, southwest, west and northwest aspects, between 0° - 2° and 20° - 40° slope and that are 100 - 600 m away from forest roads are the most susceptible areas. It is also determined that areas with high and medium soil moisture content and most sun exposed stands are the most susceptible areas.