Investigating L2 explicit knowledge and its reflection in reading and writing performance of Turkish EFL learners: A cross-sectional study with first-and fourth-year ELT students
Açık yabancı dil bilgisi ve bu bilginin İngilizce Öğretmenliği Programı birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerin yabancı dilde okuma ve yazma becerilerine yansımasının incelenmesi
- Tez No: 667088
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümünde okuyan birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerin, açık yabancı dil bilgisini oluşturan çözümlenmiş bilgi ve üstdil bilgi düzeylerini ölçmek; birinci ve dördüncü sınıf öğrencileri sahip oldukları yabancı dil açık bilgi düzeyi açısından karşılaştırmak ve bu bilgi düzeyi ile İngilizce okuduğunu anlama ve yazma becerileri arasında bir ilişki olup olmadığını, varsa bu ilişkinin ne düzeyde olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmaya, 120 birinci sınıf ve 113 dördüncü sınıf öğrencisi olmak üzere, toplam 233 İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi katılmıştır. Bu çalışmanın veri toplama araçları, açık yabancı dil bilgisini ölçmek amacıyla geliştirilmiş üç test (UGJT, LAT ve MKT) ve IELTS (International English Test System) sınavından uyarlanmış okuma ve yazma becerilerini ölçen iki ayrı testten oluşmaktadır. Çeşitli istatistik yöntemleri kullanılarak, toplanan veri analiz edilmiş ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: dördüncü sınıf öğrencilerin açık yabancı dil bilgisi birinci sınıf öğrencilerden daha fazladır; yıl fark etmeksizin, İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde okuyan Türk öğrencilerin çözümlenmiş dilbilgisi, üstdil bilgisinden daha fazladır; katılımcıların çözümlenmiş dilbilgisi ile okuduğunu anlama ve yazma becerileri arasında, üstdil bilgisine oranla, daha yüksek bir ilişki bulunmuştur; ayrıca, çözümlenmiş dilbilgisi ve üstdil bilgisi birlikte, katılımcıların okuma becerisindeki varyasyonun %7.2'sini ve yazma becerisindeki varyasyonun da %10.2'sini açıklamaktadır. Elde edilen veriler, alan yazın ve daha önceki çalışmaların bulguları ışığında tartışılmıştır. Son olarak, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler ve İngiliz dili öğretiminde rol alan paydaşlar için pedagojik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current explanatory research study investigates the relationship between L2 explicit knowledge and reading and writing performances of first- and fourth-year ELT majors studying at a large-scale state university in Turkey. L2 explicit knowledge consists of analyzed knowledge and metalinguistic knowledge. Analyzed knowledge refers to“the knowledge about L2 items and structures of which the learners are aware but not necessarily conscious”, while metalinguistic knowledge is the knowledge of "the language used to analyze or describe a language (Richards, Platt & Weber). A total of 233 Turkish EFL learners (120 first-year and 113 fourth-year students) majoring at ELT department participated in the present study. Instruments for the present study comprised three tests designed to measure explicit L2 knowledge: an untimed grammaticality judgment test (UGJT), a language analysis test (LAT) and a metalinguistic knowledge test (MKT); a standardized reading comprehension test of English (IELTS) and a writing task designed to assess general L2 writing proficiency (IELTS). Several statistical procedures were employed to analyze the data gathered, and the following findings were found. First, fourth-year Turkish EFL learners majoring at ELT have better explicit knowledge of English language than the first-year learners do. Second, Turkish EFL learners majoring at ELT, regardless of their year of study, have a lot more analyzed knowledge than metalinguistic knowledge. Furthermore, stronger correlations were found between analyzed knowledge and L2 proficiency than between metalinguistic knowledge and L2 proficiency. It was also found that analyzed knowledge and metalinguistic knowledge altogether explain 7.2 percent of the variance in reading, and 10.2 percent of the variance in writing among Turkish EFL learners majoring at ELT. The findings were discussed within the light of the literature reviewed and the findings of the previous research studies. Finally, some pedagogical implications were suggested for EFL learners and ELT practitioners.