Sosyal hizmet lisans mezunlarının işsizlik problemleri ve buna bağlı olarak yaşadıkları sosyal sorunlar
Social service graduates unemployment problems and their social problems related to unemployment
  1. Tez No: 667098
  2. Yazar: FURKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşsizlik, sanayi devriminden sonra dünya gündemini meşgul eden sorunlar arasında yer almaya başlamıştır. Sanayi devriminden sonra kitlesel bir hal alarak görünür hale gelen işsizlik sorunu, Türkiye gündemini de meşgul eden önemli sorunların başında yer almaktadır. Dünya ve Türkiye gündeminde yer bulan işsizlik zamanla yeni boyutlar kazanmış ve gündemi eğitimli işsizlik, diplomalı işsizlik, beyaz yaka işsizliği olarak değiştirmiştir. Sosyal hizmet mezunları arasında da son dönemde gündemi meşgul eden işsizlik sorunu yaygınlaşmaya başlamıştır. Sosyal hizmet eğitiminin, açık öğretim fakültelerinde verilmeye başlaması sosyal hizmet mezun sayısında büyük artışlara neden olmuştur. Açık öğretim fakültelerinin açılması ve üniversitelerdeki sosyal hizmet bölümlerinin sayısının çoğalmasıyla birlikte sosyal hizmet mezunları arasında işsizlik problemi yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmasının amacı, sosyal hizmet mezunları arasında yaygınlaşmaya başlayan işsizlik probleminin ortaya konmasıdır. Bu çalışmayla sosyal hizmet mezunlarının yaşadığı işsizlik ve işsizliğin beraberinde getirdiği sosyal sorunlar keşfedilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın evreni, işsiz olan sosyal hizmet mezunlarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 5 farklı üniversitenin sosyal hizmet bölümlerinden 2017-2018, 2018-2019 ve 2019-2020 eğitim- öğretim yıllarında mezun olup hala işsiz olan kişilerden seçilmiştir. Bu çalışma, betimleyici araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Betimleyici araştırma yöntemiyle işsizlik problemi ve işsizliğin getirdiği sorunlar betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak görüşme formu kullanılmıştır. Görüş formuyla elde edilen bulgular yazıya geçirilerek deşifre edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre; araştırmaya dâhil olan sosyal hizmet mezunları işsizlik nedeniyle ekonomik, psikolojik ve sosyal sorunlar yaşamaktadır. Sosyal hizmet mezunları; işsizlik nedeniyle göç, evliliğin ertelenmesi, aile baskısı, toplumsal baskı ve sosyal dışlanma gibi sosyal sorunlar yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, unemployment started to be one of the problems of the world. Being one of the leading problems in Turkey, unemployment has become massively apparent after the industrial revolution. It has gradually passed through new dimensions both in the world and in Turkey, and has changed the agenda to educated unemployment, diploma unemployment, white-collar unemployment. The problem of unemployment, which has recently been the agenda among social service graduates, has become widespread. The introduction of social service education in open education faculties caused a great increase in the number of social service graduates. With the opening of open education faculties and the increase in the number of social service departments in universities, the problem of unemployment has become widespread among social service graduates. The aim of this study is to reveal the problem of unemployment, which has become widespread among social service graduates. With this study, it has been tried to discover the unemployment and the social problems brought about by the unemployment that social service graduates experience. The scope of this study consists of unemployed social service graduates. The sample of the study was selected from those who graduated from the social service departments of 5 different universities in 2017-2018, 2018-2019, and 2019-2020 academic years and are still unemployed. This study has been prepared using the descriptive research method. The unemployment problem and the problems caused by unemployment have been tried to be described with the descriptive research method. Interview form was used as the data collection method in the research. The findings obtained through the interview form were transcribed and deduced. According to the results of this study, social service graduates experience economic, psychological and social problems due to unemployment. Social service graduates experience social problems such as immigration, marriage delay, family pressure, social pressure, and social exclusion due to unemployment.