Modifiye gerilme çifti teorisine göre çok mesnetli mikro kiriş titreşim hareketlerinin incelenmesi
Investigation of multi support micro beam vibration movements according to modified couple stress theory
  1. Tez No: 667115
  2. Yazar: ŞEVKİ AKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT BAĞDATLI, DOÇ. DR. NECLA KARA TOĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada elektriksel düzgün bir alana yerleştirilmiş olan çok mesnetli mikro kirişin titreşim hareketleri analiz edilmiştir. Elektriksel alan kuvvetini oluşturan potansiyel geriliminin harmonik olarak değiştiği kabul edilmiştir. Malzeme boyut parametresi, mesnet sayısı ve mesnet konumları, sönüm etkisi, eksenel gerilmeler, elektriksel alan kuvveti ile uzamalardan kaynaklanan doğrusal olmayan etkiler dikkate alınarak çok mesnetli mikro kiriş için en genel doğrusal olmayan hareket denklemleri elde edilmiştir. Doğrusal olmayan hareket denklemleri Modifiye Gerilme Çifti Teorisi (MGÇT) kullanılarak Hamilton metodu ile elde edilmiştir. Elde edilen doğrusal olmayan hareket denklemleri boyutsuzlaştırılmıştır. Bu sayede matematiksel model malzemenin cinsi ve geometrik yapısından bağımsız hale getirilmiştir. Elde edilen boyutsuz hareket denkleminin yaklaşık çözümleri, pertürbasyon metotlarından biri olan çok ölçekli metot ile elde edilmiştir. Çözüm metodu, doğrudan probleme uygulanmıştır. Çalışmada, çözüm aşamaları iki ayrı bölüme ayrıştırılmıştır. Öncelikle çok mesnetli mikro kirişin doğrusal problemi ele alınmıştır. Bu problemden doğrusal doğal frekansların bulunmasının ardından, titreşim hareketinin doğrusal olmayan probleminin çözümüne geçilmiştir. Mesnet sayısı ve konumu, gerilme katsayısı, mikro kirişlik katsayısı ve elektriksel alan kuvveti parametrelerinin doğrusal ve doğrusal olmayan doğal frekans ile bifurkasyon (dallanma) noktaları üzerindeki etkileri incelenmiş ve frekans-tepki grafikleri çıkartılmıştır. Zorlama frekansının; doğal frekansın yaklaşık iki katına eşit olduğu baskın rezonans durumu, doğal frekansa eşit olduğu rezonans durumu ve sıfır olduğu durumu incelenmiş ve kararlılık analizi yapılmıştır. Titreşim analizinde kullanılan MGÇT yöntemi ile elde edilen sonuçlar, klasik kiriş teorisi ile karşılaştırılmış ve malzeme boyut özelliklerinin titreşim karakteri üzerindeki etkisi gösterilmiştir. Ayrıca, literatürdeki MGÇT ile analiz edilmiş diğer mikro kiriş çalışmaları incelenmiş ve bu çalışmalarda elde edilen veriler ile karşılaştırmalar yapılarak çalışmanın doğruluğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, vibration movements of multisupport micro-beams placed in an electrically smooth area are analyzed. It has been assumed that the potential voltage that creates the electrical field strength varies harmonically. The most general nonlinear (NL) motion equations for multi-support micro-beams have been obtained by taking into account the material size parameter, the number of support and support positions, damping effect, axial stresses, electrical field strength and NL effects resulting from elongations. The NL equations of motion are obtained according to the Hamilton method using the Modified Couple Stress Theory (MCST). The resulting equations of motion are nondimensionalized. In this way, the mathematical model has been made independent from the type and geometric structure of the material. Approximate solutions of the obtained dimensionless motion equation are obtained by the multiscale method, which is one of the perturbation methods. The solution method has been applied directly to the problem. In the study, the solution steps are divided into two separate parts. Firstly, the linear problem of the multisupport micro-beam is discussed. After the determination of linear natural frequencies from this problem, the solution of the NL problem of vibration motion was started. The effects of the support number and position, stress coefficient, micro-beam coefficient and electric field strength parameters on linear and NL natural frequency and bifurcation points were examined and frequency-response graphs were drawn. Forcing frequency; The dominant resonance state where the natural frequency is approximately equal to twice the natural frequency, the resonance state where it is equal to the natural frequency and the state where it is zero are examined and stability analysis has been made. The results obtained with the MCST method were compared with the classical beam theory and other micro-beam studies analyzed with MCST in the literature, and the effect of material size properties on the vibration character was shown and the accuracy of the study was demonstrated.