Screen production and exhibition in Istanbul under urban transformation
Dönüşen İstanbul'da ekran medyası üretimi ve gösterimi
  1. Tez No: 667124
  2. Yazar: SEZEN KAYHAN MÜLDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK AZİME ÇELİK RAPPAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da ekran medyası üretim ve gösterim alanları ile kentsel dönüşüm arasındaki ilişkiyi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Son yirmi yılda İstanbul, diğer pek çok büyükşehir gibi kentsel dönüşüm projelerinin hızla artışına tanık olmuştur. Bu kentsel dönüşüm projeleri, eski liman, rıhtım ve terk edilmiş fabrikalar gibi sanayi sonrası alanları“yaratıcı mekanlara”dönüştürerek yeni medya üretim alanları yaratmakta ve otel, müze ve lüks şehir kulüplerinin salonlarını neoliberal tüketim kültürüne uygun şekilde gösterim alanları haline getirmektedir. Bu çalışma, medya üretimi, tüketimi ve kentsel çalışmalar arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde ele almak için hem şehirdeki hem de televizyon dizilerindeki fiziksel ve temsili alanlara odaklanmaktadır. Bu analizin amacı, kentsel dönüşüm projeleri ve ekran medyası arasındaki sosyal ve ekonomik etkileşimin anlaşılmasına yardımcı olmaktır. Ampirik araştırmaların ilk bölümü ekran medyası üretimine odaklanmakta: televizyon dizisi ve film yapımının son yıllarda şehri nasıl şekillendirdiği ve bu dönüşümün filmlerde ve televizyon dizilerinde nasıl temsil edildiğine bakmaktadır. İlk makale, tarihi mahalleler, post￾endüstriyel alanlar, yeni iş merkezleri gibi televizyon dizisi çekim alanlarına bakmakta ve televizyonun soylulaştırmayı nasıl görünür kıldığına odaklanmaktadır. İkinci makale, İstanbul'da televizyon dizilerinin çekildiği stüdyoları ele almakta ve bu stüdyoların inşası, televizyon dizilerinin içerikleri ve reytingler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ampirik araştırmaların ikinci bölümü, kentteki çağdaş gösterim stratejilerine odaklanmakta: açık hava sinemalarının azalması ve çağdaş alternatif gösterim mekanlarının film festivalleri ve film yapımcıları tarafından nasıl ve neden tercih edildiğini tartışmaktadır. Üçüncü makale, yeni açılan lüks açık hava sinemaları etrafındaki nostaljik duygulara bakmakta ve eski açık hava sinemalarının yıkılarak bu duyguların oluşmasına ön ayak olan, tarihleri 1950'lere dayanan kentsel dönüşüm projelerinin izini sürmektedir. Son makale alternatif film gösterim mekanlarına odaklanmakta ve son yıllarda İstanbul'da sayıları hızla artan müze, kafe, kültür merkezi, sergi salonu gibi alternatif gösterim mekanlarının çoğalmasının ardında yatan politik ve ekonomik nedenleri araştırmaktadır. Çalışmada ayrı vaka çalışmaları için farklı metotlar kullanılmaktadır; temsil tartışmaları için içerik ve görsel analiz, tarihsel veriler için arşiv araştırması, üretim ve tüketim alanlarına ilişkin bölümler için gözleme dayalı katılımcı röportajları gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, film-TV endüstrisi ile İstanbul'daki kentsel dönüşüm projeleri arasındaki iç içe geçmiş ilişkiyi ortaya koyarak hem ekran medyası üretiminin, hem de tüketimin şehrin şekillenmesi ve şehirdeki tüketim kalıplarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the relationship between new screen production and exhibition spaces and urban transformation in Istanbul. In the last two decades Istanbul, like many other metropolitan cities, witnessed a dramatic growth of urban reconstruction projects. These reconstruction projects create new screen production sites by transforming post-industrial areas such as old ports and docks, abandoned factories into“creative locales”as well as new exhibition sites such as multiplexes, luxury city club movie theaters, hotel and museum screening halls, which are adapted to the neoliberal urbanite consumption trends. This dissertation focuses on physical and representational spaces in the city and in TV series to provide a comprehensive understanding on the relation between media production, consumption and urban studies. Such analysis helps to understand the social and economic impacts of urban renovation projects on screen media and vice versa. The first part of the empirical research focuses on screen media production: how the TV series and film production has shaped the city in the last two decades and how this transformation is represented in films and TV series. The first paper explores on-location TV production sites; historical neighborhoods, post-industrial spaces and business centers to illustrate how TV production may promote gentrification in less visible yet more complex ways than other creative industries. The second paper discovers TV drama production studios of Istanbul and shows the relation between the construction of these studios, the content of the TV series and the ratings. The second part of the empirical research focuses on contemporary exhibition strategies in the city: from open-air cinemas to the construction of multiplex cinemas and contemporary alternative exhibition spaces and how and why they are used by film festivals and filmmakers. The third paper examines the nostalgic sentiments around the newly-established open-air cinemas in Istanbul and traces their history and disappearance that dates back to the urban transformation projects in the 1950s. The last paper looks at alternative film exhibition spaces in Istanbul, such as museums, cafes, cultural centers, exhibition halls and the politics behind their proliferation in the last decade. The research combines relevant research methods for each individual case study: content and visual analysis for cases on screen representation; archival research for historical data and interviews and participant observation for cases on media production and exhibition. Using such multimethod approach, this research aims to explore the entangled relationship between the film-TV industry and the urban renovation projects in Istanbul and show how both screen making and consumption are connected urban production and consumption patterns.