Modern iktidar-suç ve ceza ilişkisi bağlamında hapsetme olgusu
Imprisonment in the context of the relationship of modernpower, crime and penalty
- Tez No: 667136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Modern devletle birlikte bir“cezalandırma”yöntemi olarak kullanılmaya başlanan hapsetme ilk çıkışından bugüne değişimler gösterir. Bu değişimleri ve sebeplerini ortaya koymaya çalışırken ilk tartışılması gereken hapishanenin esas işlevinin ne olduğudur. Her ne kadar aksi iddia olunsa da“suç”u yok etmek ya da azaltmak, bu anlamda“toplumun güvenliğini sağlamak”hakiki maksat değildir.“Aykırı”,“sapkın”,“tehlikeli”kişilerin kapatılması ve böylece dışlanmaları suretiyle toplum korunmaz, egemenin siyasal ve ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda nizama çekilir. Bu sebeple, bu mekânlar, planlanana ulaşmak konusundaki kanıtlanmış başarısızlıkları ve hatta suç- arttırıcı mahiyetlerine rağmen hala en yaygın cezalandırma yöntemidir. Çıkışından bugüne yaşanan değişimler, adı“reform”olsa bile, mevcut düzenin ihtiyaçları çerçevesinde tecessüm etmiştir. Günümüzde değişen hiçbir şey olmaz. Hapishaneler, neoliberalleşme, faşist otoriter eğilimlerin yükselişi gibi yakın dönem gelişmeleri çerçevesinde devletlerce şekillendirilir. Foucault'nun betimlediği panoptikon yeni haliyle günümüzün“cezai devletleri”nde“güvenlikçi”politikaların en önemli vasıtalarından biridir. Üstelik teknolojik imkanlar devreye girer ve mevcut hapishaneler çok daha sofistike birhâl alır ve ziyadesiyle genişlerken, diğer yandan tüm toplumu tesiri altına alan akışkan dev bir panoptikonun içine yerleştirilir. Bu çalışmanın amacı, tarihsel arka planı da ele almak suretiyle, hapishanenin içinde yaşadığımız sistemdeki yerini ve işlevini eleştirel bir perspektiften tartışmaya açmaktır.
Özet (Çeviri)
Imprisonment, which has started to be used by modern state as a method of punishment, shows alterations since its first appearance. While attempting to identify these alterations and their causes, the first thing to be discussed should be the question of what the actual function of prison is. Even tough it is claimed otherwise, wiping off or reducing crime, and by doing so providing security of society is not the actual purpose. By means of confinement of“anamolaus”,“deviant”,“dangerous”people and thus their exclusion, society is not protected essentially, but it is not protected, it is organized in the direction of political and economic needs of reigning. Hence, these places are still used as the most common method of punishment despite their proven failures to achieve what they were intended to achieve and even despite their very crime-enhancive nature. From the debut to the present, the happened alterations have come to exist within the frame of needs of recent order, even if their name is“reform”. At the present time, nothing changes in this sense. The prisons are formed by states with in the frame of developments of recent preiod such as neoliberalization, rising of fascist authoritarian tendency. The panopticon with new its aspect, which was described by Foucault, is one of the the most important means of security policies in the“criminal security states”. Moreover, entire society is accommodated in a giant Panopticon whilst technological opportunities step in and existing prisons become more sophisticated and expand excessively. The very aim of this study is to bring the“place”and“function”of the imprisonment in the system, in which we live, up for discussion from a critical perspective, whilst also handling its historical background.