Üstün yetenekli öğrencilerin Osmanlı medeniyeti algısı
The perception of Ottoman civilization by highly gifted students
  1. Tez No: 667140
  2. Yazar: SÜHEYLA AYLİN FİLAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören üstün yetenekli öğrencilerin Osmanlı Medeniyeti algısını ortaya koymaktır. Bu bağlamda bu araştırma İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinde bulunan üç farklı devlet okulundaki 7. sınıfta 12 ve 8. sınıfta 10 öğrenci olmak üzere toplam 22 üstün yetenekli öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bir durumun tespit edilmesi amaçlandığı için durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Nitel veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“yarı yapılandırılmış görüşme formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan örneklem yöntemlerinden amaçsal örneklemin alt basamağında yer alan ölçüt örnekleme göre seçilmiştir. Öğrencilere Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) tarafından verilen“Özel Eğitim Değerlendirme Raporu”ölçüt olarak kabul edilmiştir. Görüşme yapmak amacıyla araştırmacılar tarafından ders kitabı kazanımlarına bağlı kalınarak hazırlanan 9 soru bir alan uzmanı ve bir öğretmen tarafından gözden geçirildikten sonra 2 öğrenci ile pilot uygulama yapılarak uygulanabilir hale getirilmiştir. Mülakat 22 öğrenciyle bizzat araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Görüşme esnasında kayıt cihazı kullanılmıştır. Öğrencilerden derinlemesine bilgi alabilmek amacıyla açıklayıcı sorular sorulmasına; öğrencileri yönlendirebilecek soruların sorulmamasına dikkat edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler araştırmacı tarafından yazılı hale getirilerek belgelendirilmiştir. Görüşme metinleri her öğrenci için ayrı ayrı kodlanarak, veriler sistematik olarak temalar başlığı altında tablolaştırılmıştır. Veri analizinden elde edilen bulgular öğrenci görüşlerine dayalı olduğundan öğrenci söylemleri doğrudan alıntılama yoluyla betimlenmiştir. Araştırmanın geçerliliği uzman görüşü alınarak; çalışmanın güvenilirliği, araştırmanın araştırmacı tarafından yapılması ve doğrudan alıntılama yoluyla sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bulguları araştırma alt problemlerine uygun olarak sunulacaktır. Çalışmadan üstün yetenekli öğrencilerin en çok hoşgörü, padişah/lar-yöneticiler, ayrım yapmama, adalet, ekonomi, ordu-asker, İslam/iyet-Müslüman temalarını oluşturduklarına yönelik bulgulara ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin, çoğunlukla otoritenin belirlediği kazanımlar yoluyla bilgilendikleri gözlenmiştir. Osmanlı Medeniyeti algısını belirlemeye yönelik sorulan soruları, dönemin olaylarını ve gerçekleşen koşulları değerlendirirken olayları eleştirel bir yaklaşımla akademik olarak inceleyebildikleri bilgilerine ulaşılmıştır. Benzer çalışmaların yapılması öğrencilerin algılarının tespit edilmesine ve konu içeriklerinin oluşturulurken daha kapsamlı bir içeriğe yer verilmesine imkân tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the perception of Ottoman Civilization by gifted students in the 7th and 8th grades of secondary school. In this context, this study was conducted with 22 gifted students, 12 of them in the 7th grade and 10 students in the 8th grade, in three different public schools in Zeytinburnu district of Istanbul. This study was carried out using a case study, one of the qualitative research methods. Since the purpose of the study is to identify a situation, the case study design was preferred. Qualitative data were collected using the“ semi-structured interview form ”prepared by the researcher. The sample of the study, which is one of the non-random sampling methods, was chosen according to the criterion in the lower level of the purposeful sample, in order to ask explanatory questions and not to ask questions that could direct the students.The“ Special Education Evaluation Report ”given to the students by the Guidance Research Center (GRC) was accepted as the criterion. 9 questions, which were prepared by the researchers based on the course book acquisitions, were reviewed by a field expert and a teacher for the purpose of conducting an interview, and then they were implemented as a pilot application with 2 students. The interview was carried out by the researcher personally with 22 students. The recording device was used during the conversation. In order to get in-depth information from the students, attention was paid to asking explanatory questions and not asking questions that could direct the students. The data obtained from the interviews were documented by the researcher in writing. Interview texts were coded separately for each student and the data were tabulated systematically under the title of themes. Since the findings obtained from data analysis are based on student views, student discourses were described by direct quotation. The validity of the research was tried to be made by taking the expert opinion and the reliability of the study was tried to be provided by the researcher and direct quotation. The findings of the study will be presented in accordance with the research sub-problems. In the study, it was found that the gifted students mostly formed the themes of tolerance, sultan / s- rulers, non-discrimination, justice, economy, army-military, Islam / Islam- Muslim. As a result of the study, it was observed that the students were mostly informed through the gains determined by the authority. While evaluating the questions asked to determine the perception of Ottoman Civilization, the events of the period and the actual conditions, it was found that they could examine the events academically with a critical approach. Conducting similar studies will allow to determine the perceptions of students and to include a more comprehensive content while creating the subject contents.