Kentlerin iklim adaleti sınavı: Adana örneği
Cities' climate justice exam: Example of Adana
- Tez No: 667141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ROZELİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Günümüzün endişe veren en büyük problemlerinden biri olan küresel iklim değişikliğinin şehirlerde farklı insan profillerini farklı biçimlerde etkilemesi, kentsel iklim adaletsizliği oluşturmaktadır. İklim adaletsizliğinin kentsel ölçekte ortaya çıkardığı eşitsizlikleri çözmede yerel yönetimler devreye girmektedir. Şimdiye dek herkes için görünür olmayan iklim değişikliği kaynaklı aşırı hava olayları, etkilerini şiddetlendirdikçe daha fazla insanın dikkatini çekerken gündelik hayatın sorunlarında üst sıralara yükselmiştir. Bu sebeple başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm yerel yönetimlerin iklim değişikliği eylem planı hazırlayıp bir an önce uygulamaya geçmesi elzem nitelik taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Adana'da yaşayan 501 katılımcıya yöneltilen anket soruları ve yapılan derin literatür araştırması ile küresel iklim değişikliğinin Adana'daki etkilerini belirlemek, kent sakinlerinin iklim değişikliği hakkında farkındalık düzeyini ölçmek, Adana'nın kentsel iklim adaletinde payına düşeni alıp almadığını tespit etmek ve Adana'da oluşturulması beklenen iklim değişikliği eylem planı için iklim değişikliği uyum politikası önerileri geliştirilerek büyükşehir belediyesine kolaylık sağlamak ve literatüre katkı sağlamaktır. Yaptığımız anket çalışması sonucunda, katılımcıların %89,62'si insan faaliyetlerinin küresel ısınma üzerinde önemli bir etkisi olduğunu düşünmektedir. Bölge halkının %70,2'si küresel problemlerin sıralanmasında kuraklığı ilk sıraya taşırken, %75,0'i küresel ısınma ve iklim değişikliğini üçüncü en büyük küresel sorun olarak görmektedir. Kent sakinlerinin %63,3'ü Adana'da iklim değişikliğinin etkilerinin yüksek olduğunun, %95,4'ü en çok tarım sektörünün etkilendiğinin farkındadır. Katılımcıların %66,66'sı iklim değişikliğinin en temel sebebinin fosil yakıtlara dayalı elektrik üretimi olduğunu ve %37,3'ü Adana'daki en büyük çevre sorununun hava kirliliği olduğunu bilmektedir. İklim değişikliği ile mücadelede katılımcıların %69,1'i bilinçlendirmenin önemli olduğunu düşünmektedir. Yaptığımız anket çalışması neticesinde, Adana'da yerel halkın iklim değişikliği ile ilgili farkındalık seviyesinin tahmin edilenden fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that global climate change, which is one of the biggest worrying problems of today, affects different human profiles in cities in different ways, constitutes urban climate injustice. Local governments step in to solve the inequalities caused by climate injustice at the urban scale. Until now, extreme weather events caused by climate change, which were not visible to nobody, as their effects intensify have risen to the top of the problems of everyday life while attracting more people's attention. For this reason, especially Adana Metropolitan Municipality, it is essential for all local governments to prepare a climate change action plan and implement it as soon as possible. The purpose of this study, survey questions asked to 501 participants living in Adana and to determine the effects of global climate change in Adana with the in-depth literature research, to measure the level of awareness about climate change of urban residents, to determine whether Adana has share in urban climate justice and it is to provide convenience to the metropolitan municipality and contribute to the literature by developing climate change adaptation policy recommendations for the climate change action plan expected to be formed in Adana. As a result of our survey study, 89.62% of the participants think that human activities have a significant impact on global warming. While 70.2% of the people of the region brought drought to the first place in the ranking of global problems, 75.0% see global warming and climate change as the third biggest global problem. 63.3% of the city dwellers aware that the impacts of climate change high in Adana, 95.4% are aware that the agricultural sector is most affected. 66.66% of the participants know that the main reason of climate change is electricity production based on fossil fuels and 37.3% of them know air pollution that the biggest environmental problem of in Adana. 69.1% of the participants think that raising awareness is important in combating climate change. As a result of the survey we conducted, it is seen that the awareness level about climate change of the local people in Adana is higher than expected.