Atatürk döneminde özel yetenekli öğrencilerin tespiti ve eğitimi
Identification and education of gifted students in the Ataturk period
  1. Tez No: 816893
  2. Yazar: ÖZGE ERİNÇ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından itibaren özel yetenekli öğrencilerin eğitimini iki aşamada ele almak doğru olacaktır. İlk aşama Osmanlı'nın son döneminde uygulanmaya başlanan ve özel yetenekli öğrencilerin yurt dışı eğitimine gönderildiği erken dönem, ikinci aşama ise bu öğrencilerin gelişen eğitim şartları doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda özel yönetmeliklerle özel bir eğitime tabi tutuldukları yakın dönemdir. Eğitimin her alanda gelişime etkisi bilinmektedir ve ülkelerinin geleceğini şekillendirenler özel eğitim almış üstün/özel yetenekli çocuklardır. Bu noktadan hareketle üstün/özel yetenekli çocuklarını geliştirerek, kapasitelerini en verimli şekilde kullanabilmelerini sağlayabilen ülkeler topyekûn gelişmektedir. Üstün/özel yetenekli öğrencilerin ülkeye kazandıracakları yararın farkındalığıyla hareket eden Atatürk'e göre de eğitimin 3 temel amacı vardır. Bunlar; milli kültür birliğini sağlamak, vatandaşlık eğitimini yaygınlaştırmak ve ülkenin o dönem için ihtiyaç duyduğu dinamik ve eğitimli insan gücünü yetiştirmektir. İlk iki amacı ülke içerisinde gerçekleştirebilmek için ciddi bir çaba ve zaman harcayan Mustafa Kemal Atatürk; son amacı gerçekleştirebilmenin Türkiye'nin o dönemdeki ilmi ve fenni şartlarıyla yapılamayacağını fark etmiş ve üstün insan gücünün donanımlı şekilde yetiştirilebilmesi için yurt dışında alınabilecek bilimsel ve sanatsal eğitime ayrıca önem vermiştir. Atatürk bu amaçla 1924-28 yıllarında hazırlanan bir yönetmeliği 1929'da kanunlaştırarak; özel bir sınavla belirlenecek bilimsel ya da sanatsal üstün/özel yeteneklere sahip öğrencilerin; yetenek alanlarına göre farklı ülkelerde eğitim almalarını sağlamıştır. 16 Nisan 1929'da yürürlüğe giren 1416 sayılı kanuna göre belirli özellikleri olan öğrenciler farklı ülkelerde aldıkları eğitimler sayesinde; ülkemize dönmelerinin ardından bilimsel ve sanatsal alanlarda ülkeye kattıkları değerlerle tanınan isimler olmuşlardır. Bu öğrencilerin çalışmalarının Türkiye Cumhuriyeti'nin kalkınma ve ilerleme süreçleriyle örtüşmesi seçimlerin doğru şekilde yapıldığının da kanıtıdır. Bu çalışma üstün/özel yetenekli öğrencilerin Atatürk döneminde nasıl seçildiği ve hangi eğitimleri alarak Türkiye'ye döndüklerinde, hangi alanlarda ülkemize katkı sunduklarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek adına yapılan ilk araştırma konusunu zekâ, üstün zekâ, üstün/özel yetenek kavramının kapsamı ve bu tanımlamalara uyan öğrencilerin tarihsel süreçte nasıl belirlenerek hangi eğitimlere tabi tutuldukları oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu takiben üstün/özel yetenekli öğrencilerle ilgili çalışmalar alanında yapılan yeniliklerin belirlenmesi de çalışmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitime ve eğitim şartlarının geliştirilmesine verdiği öneme dair kanıtlardan yola çıkılarak Atatürk döneminde özel yetenekli öğrencilerin belirlenmesi için ne gibi çalışmaların yapıldığı ve bu çalışmalar sonucunda belirlenen öğrencilerin hangi alanlarda eğitim aldıkları konusu da araştırmanın amaçlarından birisidir. Üstün/özel yetenekli oldukları tespit edilen öğrencilerden farklı alanlarda seçilen öğrencilerin aldıkları eğitimler sonucunda ülkemizin bilimsel ve sanatsal gelişimine ve muasır bir medeniyet olabilmesine yaptıkları katkılara da örnek isimler yoluyla kanıt olarak sunulmuştur. Bu çalışma nitel bir araştırma olup; çalışmada kullanılan yöntem genel olarak tarihsel anlatı ve betimlemedir. Tarihsel yöntem içerisinde yapılan literatür taramasından elde edilen bilgiler; mantıksal yorumlama ve karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Araştırma sürecinde elde edilen veriler ve varılan sonuçlar; özellikle eğitim alanında eksik kalmış bir alan olan üstün/özel yeteneklilerin eğitiminin tarihi sürecine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It would be correct to consider giftedness education in two stages since the establishment of the Republic of Türkiye. The first stage is the early period, which was started to be implemented in the last period of the Ottoman Empire and when gifted students were sent abroad, the second stage is the near period where these students received special education in the institutions affiliated to the Ministry of National Education, in line with the developing education conditions. The effect of advanced education on development in every field is known, and those who shape the future of the countries are gifted children who have received special education. From this point of view, countries that are able to develop their gifted children and enable them to realize and use their capacities in the most efficient way are developing as a whole. According to Atatürk, who acts with the awareness of the benefit that gifted students will bring to the country, education has three main purposes. These; to ensure national cultural unity, to expand citizenship education and to train the dynamic and educated manpower that the country needs. Mustafa Kemal Atatürk, who spent a serious effort and time to realize the first two goals within the country; Realizing that realizing the last goal could not be achieved with the scientific and scientific conditions of that period in Turkey, it also gave importance to the scientific and artistic education that can be taken abroad in order to train superior human power in a wellequipped manner. M. K. Atatürk enacted a regulation prepared in 1924-27 for this purpose in 1929; it has enabled students with scientific or artistic special abilities to be determined by a special exam to receive education in different countries according to their talents. According to the law numbered 1416, which entered into force in 1929, students with certain characteristics became well-known names in the scientific and artistic fields after they returned to our country, thanks to the education they received in different countries. The fact that the studies of these students' overlap with the development and progress processes of the Republic of Turkey is also proof that the elections were made correctly. This study is prepared to determine how gifted students were selected during Atatürk's period and what education they received and in which areas they contributed to our country when they returned to Turkey. To achieve this goal, the first research subject to be made is the scope of the concept of special talent and how these students were determined in the historical process and what training they were subjected to. Another goal of this study is in order to determine the innovations made in the field of studies on gifted students following the founding of the Republic of Türkiye. Based on the evidence that Atatürk gave to education, it is one of the aims of the research that what kind of studies were carried out to identify gifted students during Atatürk's period and in which fields the students determined as a result of these studies were educated. Evidence will be presented through exemplary names for the contributions of the students who will be selected from the students who are determined to be gifted in different fields, as a result of the education they receive, to the scientific and artistic development of our country and to become a contemporary civilization. This study was planned as a qualitative research; the method to be used in the study will generally be historical method and description. Information to be achieved from the literature review to be carried out in the historical method; will be subjected to logical interpretation and comparison. The data to be obtained and the results to be reached during the research process; it aims to support to the historical process of the education of the gifted, which is an incomplete field especially in the field of education.