Fostering learner autonomy: An in-service teacher development program for English language teachers
Öğrenen özerkliği geliştirme: İngiliz dili öğretmenlerine yönelik hizmetiçi bir öğretmen geliştirme programı
- Tez No: 667146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın amacı dil öğretiminde öğrenen özerkliğini geliştirme konusunda İngiliz dili öğretmenlerine yardımcı olabilecek bir hizmetiçi öğretmen geliştirme programı tasarlamaktır.Çalışmanın sonunda katılımcı öğretmenlerin hem kendi hem de öğrenen özerkliği konusunda bilinçlenmeleri ve özerk bir öğrenme ortamı oluşturma konusunda ilerleme kaydetmiş olmaları amaçlanmaktadır. Çalışma en az 2 yıl mesleki tecrübeye sahip 10 İngilizce öğretmeniyle, Samsun Özel Sınav Koleji'nde yürütülmüştür. Uygulama ve veri toplama prosedürü Eylül-Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir ve on iki hafta sürmüştür.Çalışmada uygulanan metodolojik yaklaşım, özellikle nitel veri toplama araçlarını içeren olgu çalışmasına dayalı bir eylem araştırmasıdır. Katılımcı Günlüğü, Araştırmacı Günlüğü, Özerlik Algısı Anketi ve Program Değerlendirme Anketi nitel veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Tüm bu araçlar araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Etkili ve yeterli bir program oluşturmak için öncelikle katılımcı öğretmenlerin özerklik konusundaki algılarını ölçen Özerlik Algısı Anketi uygulanmıştır. Programın uygulanma sürecinde ise katılımcılardan alınan dönütler ve araştırmacının kendi gözlemlerini yansıtmak için günlüklerden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonunda ise program hakkında katılımcı görüşlerini öğrenmek amacıyla Program Değerlendirme Anketi kullanılmıştır. Tüm bu veri toplama araçlarından edinilen verilere içerik analizi yapılmış ve NVIVO 11 programından yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları, katılımcı öğretmenlerin program sayesinde öğrenen özerkliği konusunda iyi yönde bir algı geliştirdikleri yönündedir. Ayrıca programın katılımcı öğretmenlere hem mesleki gelişim hem de mesleki faaliyet konusunda birçok yönden fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda çalışmada kullanılan hizmetiçi öğretmen geliştirme programının katılımcı öğretmenlerin öğrenen ve öğretmen özerkliği konusundaki algı ve tutumları üzerinde pozitif etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main concern of the study was to prepare an in-service teacher development program for English language teachers to help them promote learner autonomy in language teaching. At the end of the program it was aimed to develop participant teachers in terms of both teacher autonomy and learner autonomy. The study was carried out with 10 English language teachers whose professional experiences were at least two years at Samsun Özel SınavKoleji. The implementation of the program and data collection procedure were between September and December 2018 and lasted for twelve weeks. The methodological approach of the study was the case study and employed action research as a research methodology. The data collection tools employed in the study were all qualitative and designed by the researcher. And the tools, a Researcher Diary, a Participant Diary, an Autonomy Perception Questionnaire and a Course Evaluation Questionnaire, were all composed of open-ended questions. In order to develop an efficient and sufficient program, the Autonomy Perception Questionnaire was applied to the participant teachers at the beginning of the program to see their perception of learner autonomy. The Participant Diary and the Researcher Diary were used to get feedback from the participants and collect the views of the researcher for each week of the program. And the Course Evaluation Questionnaire was employed at the end of the program to collect the ideas of the participant teachers regarding the teacher development program. All data was analyzed by using content analysis and NVIVO 11. According to the results, the program can be seen as successful in improving teachers' conceptions on learner autonomy, and has contributed to various areas especially in pedagogical awareness and self-awareness for professional development and self-directed professional action for professional action. In this regard, the in-service teacher development program employed in the study can be said to have a positive impact on participant teachers' perception and attitude towards teacher and learner autonomy.