Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık bağlamında sanat etkinliklerini uygulama deneyimleri
Experiences of preschool teachers applying art activities in the context of creativity
  1. Tez No: 667154
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Okul öncesi eğitimde önemli bir yere sahip olan sanat etkinlikleri çocukların, yaratıcı düşüncelerini harekete geçirebilmelerine, düşünce ve duygularını ifade edebilmelerine, estetik algılarını geliştirebilmelerine fırsat verecek biçimde uygulanmalıdır. Bu noktadan hareketle okul öncesi dönemde uygulanan sanat etkinliklerinin yaratıcılık bağlamında incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırma durum deseninde olup nitel araştırma yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu Elazığ ili merkez ilçesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeyleri temsil edecek bağımsız anaokullarında görev yapmakta olan çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden üç okul öncesi öğretmeni ve sınıfları oluşturmaktadır. Araştırma verileri açık uçlu sorulardan görüşme formu, görüşme formundaki soruların içeriğinden yola çıkarak hazırlanmış gözlem formu ve doküman inceleme formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda alt ve orta sosyoekonomik düzeyi temsil eden öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda hareket etmediği ve genellikle kopya ve şablon çalışmalara ağırlık verdikleri görülürken; diğer öğretmenin genellikle yaratıcılığı ön plana alan etkinlikler uyguladığı gözlenmiştir. Alt ve orta sosyoekonomik düzeyi temsil eden öğretmenlerin sanat etkinlikleri uygulamalarını gerçekleştirirken çocukların ürünlerine müdahalede bulundukları, yaratıcı düşünmeyi geliştirecek yöntem ve tekniklere çok az yer verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Üst sosyoekonomik düzeyi temsil eden öğretmenin sanat etkinliklerinde çocukların özgün olabilmelerine fırsat verecek bir ortam oluşturduğu gözlenmiştir. Bu araştırmada sosyoekonomik düzeyin planlama ve uygulama kısmında öğretmenlere az da olsa yarar sağladığı görülmüştür ancak eğitimcinin rolünün en önemli faktör olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Art activities, which have an important place in preschool education, should be implemented in a way that enables children to activate their creative thoughts, express their thoughts and feelings, and develop their aesthetic perceptions. From this point of view, this study, which was conducted in order to examine the art activities applied in the preschool period in the context of creativity, was carried out by qualitative research techniques. The participants of the study consist of three pre-school teachers and classes who voluntarily agree to participate in the study, who are working in independent kindergartens that are represent lower, middle and upper socioeconomic levels in Elazig province in the 2018-2019 academic year. The research data were obtained by using the interview form from open-ended questions, the observation form prepared based on the content of the questions in the interview form, and the document review form. Content analysis method was used to analyze the data. As a result of the study, it was seen that teachers representing lower and middle socioeconomic levels did not act in line with their opinions and generally focused on copy and template works but other teachers generally applied activities that prioritize creativity. It has been concluded that teachers representing lower and middle socioeconomic levels intervene in children's products while performing arts activities and give little place to methods and techniques to develop creative thinking. It was observed that the teacher representing the upper socioeconomic level created an environment that would allow children to be original in art activities. In this study, it was seen that socioeconomic level provided little benefit to teachers in the planning and implementation part, but the role of the educator was found to be the most important factor.