Meme kanseri hastalarında vücut kompozisyonunun değerlendirilmesinde bioelektriksel impedans analizinin validasyonu
Validation of bioelectrical impedance analysis in body composition assessment in breast cancer patients
  1. Tez No: 667158
  2. Yazar: DİLŞAT BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKİN ARIBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi, meme kanserinde prognostik bir faktör olan obezite ve sarkopenik obezitenin önlenmesinde önemli bir parametredir. Bu çalışmanın amacı meme kanserinden kurtulan kadınlarda BIA'nın DEXA ölçüm yöntemi ile karşılaştırılarak validasyonunun yapılmasıdır. Çalışmaya meme kanseri geçirmiş, tedavisi en az 6 ay önce tamamlanmış, metastatik olmayan 32-72 yaş arası (47,03±8,59 yıl) 104 kadın birey katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast Cancer Patients in Evaluation of Body Composition Validation of Bioelectrical Impedance Analysis Assessment of body composition is an important parameter in the prevention of obesity and sarcopenic obesity, which are prognostic factors in breast cancer (BC). The aim of this study was to validate BIA body composition measurement method against DEXA method in BC survivors by comparing two methods. 104 volunteer women, aged 32-72 (mean 47,03 ± 8,59), who had undergone BC, whose treatment was completed at least 6 months ago, and all were non-metastatic patients participated in the study.