İşitme cihazı kullanan çocukların ailelerinin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of families of children using hearing aids
  1. Tez No: 667162
  2. Yazar: SELAHATTİN ALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşitme kaybı çocuklarda yaşam kalitesi düzeyini olumsuz yönde etkilemektedir. Tedavi edilemeyen işitme kayıplarında işitme cihazları kullanılmaktadır. Kullanılan işitme cihazı çocuğun yaşam kalitesindeki düşüşü en aza indirmektedir. Bu çocukların aileleri de zor kararlar ve seçimlerle ilgili ek stres ve zorluklarla karşılaşmaktadır. Yaşadıkları zorluklar ailelerin yaşam kalitelerini ve aile içi yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ailelerin demografik özellikleri, çocuğun işitme cihazı kullanım durumu ve sosyal yaşantısı bu süreçten aile bireylerinin farklı düzeyde etkilenmelerine sebep olmaktadır. Çalışma da Ekim 2020 / Ocak 2021 tarihleri arasında Malatya Doğa İşitme Merkezi, Malatya Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi ve Yeşilyurt Özel Doğa İşitme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Malatya Özel İlkduyum Rehabilitasyon Merkezinde işitme cihazı kullanan 121 çocuğun ebeveynleri çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Mf07-01 Çalışması Yaşam Kalitesi (Sf36) Formu ve Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği (BCAYKÖ) uygulandı. Çalışmaya alınan katılımcıların 69'u kadın iken 52'si ise erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 37,54 ± 5,63 idi. 17 kişi ilkokul, 24 kişi ortaokul, 63 kişi lise, 17 kişi üniversite mezunu idi. Çalışmamızda katılımcılardan cihaz bakım ve ayarlamasında zorluk yaşayanların Yaşam Kalitesi ölçeği ve BCYKÖ alt boyutları olan duygusal yeterlilik, finansal / fiziksel / materyal yeterlilik değişkenlerinden aldıkları puanlar istatiksel anlamda düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary of this study; Hearing loss negatively affects the quality of life in children. Hearing aids are used in incurable hearing losses. The hearing aid used minimizes the decline in the quality of life of the child. Families of these children also face additional stress and difficulties associated with difficult decisions and choices. The difficulties they experience affect the families' quality of life and the quality of life within the family negatively. The demographic characteristics of the families, the use of hearing aids and the social life of the child cause the family members to be affected at different levels from this process. Parents of 121 children who used hearing aids in Malatya Doğa Hearing Center, Malatya Darende Hulusi Efendi State Hospital and Yesilyurt Private Doğa Hearing Impaired Rehabilitation Center between October 2020 / January 2021 were included in the study. Mf07-01 Study Quality of Life (Sf36) Form and Beach Center Family Quality of Life Scale (BCAYKÖ) were applied to the participants. While 69 of the participants in the study are women, 52 of them are men. The average age of the participants was 37.54 ± 5.63. 17 people were primary school, 24 people were secondary school, 63 people were high school, 17 people were university graduates.