Sessiz ve gürültülü ortamlarda, işitme cihazlı ve normal işitmeye sahip çocukların ses analizlerinin karşılaştırılması
Comparison of sound analysis of children with hearing aid and normal hearing in quiet and noisy environments
- Tez No: 831343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZHAN DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, işitme cihazına sahip çocukların sessiz ve gürültülü ortamda ses analiz sonuçlarının ortaya konularak normal kontrollerinin sessiz ve gürültülü ortamdaki sonuçları ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 7-18 yaş aralığında okuma yazma bilen işitme cihazı kullanan 35 gönüllü çalışma grubu olarak dahil edildi. Aynı zamanda normal işitmeye sahip 35 gönüllü kontrol grubu olarak dahil edildi. Her bir gönüllüden gürültüden yalıtılmış ortamda Praat programı ile ses kaydı alındı. Ayrıca her bir gönüllü için demografik form ve bilgilendirilmiş gönüllü olur onam formu dolduruldu. Kaydedilen ses kayıtları sesli harf, kelime ve okuma metni şeklinde kesilerek Praat programıyla akustik analizleri yapıldı. Akustik analiz değerlerinden Temel frekans (F0), Jitter, shimmer ve harmonik gürültü oranı (HGO) değerleri istatistik açıdan değerlendirildi. Çalışma sonuçlarına göre sessiz ve gürültülü ortam arasındaki ses analizi parametreleri değişimlerinde normal işitmeye sahip çocuklar ile işitme cihazlı çocuklarda istatiksel açıdan anlamlı bir değişim olmadığı bulunmuştur. Bu bilgi çocuklarda işitme cihazı fittingi ve sosyal ortamlarındaki iletişimin iyileştirilmesi açısından yararlı ipuçları sağladığından önemlidir. Çocukların yaşları ile mean F0 arasında çalışma grubunda negatif (yaş arttıkça, mean F0 ölçümü azalan) orta düzeyde kontrol grubunda ise negatif güçlü düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre normal işitmeye sahip çocukların gürültülü ortamda mean F0 değerindeki artış literatürü destekler şekilde anlamlıdır. İşitme kayıplı çocuklarda ise kısa süreli okumalarda (sesli harf ve kelime) gürültülü ortamda mean F0 değerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı tespit edildi ancak uzun süreli okumalarda (okuma metni) gürültülü ortamda mean F0 değerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmedi. İşitme cihazlı ve normal işitme sahip çocukların ortam farkı gözetmeksizin ses analizleri karşılaştırıldığında literatürden farklı olarak özellikle mean F0 başta olmak üzere anlamlı farklılık bulunmamıştır. İşitme cihazlı çocukların sosyal yaşantılarında çalışmamızdaki akustik analiz parametre değişim değerleri dikkate alındığı takdirde bu ortamlardaki dezavantajları azaltılabilir. Literatür ile çalışmamız arasında ortaya çıkan istatistik farklar nedeniyle çalışmanın bir kısıtlılığı olan örneklem büyüklüğü arttırılarak daha kararlı sonuçlar elde edileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak arka plan gürültüsünün iletişim için risk faktörü olabileceği ve özellikle işitme kayıplı çocukların ailelerinin bu konuda bilinçlendirilmesinin bu çocukların iletişim standartlarına katkı sağlayacağı düşünüldü. Bu riskin neden olacağı ses sorunlarından korunmak için okul gibi sosyal ortamlarda gürültünün azaltılması amaçlanmalıdır. Bu gaye ile mimarlarla ortak çalışmalar yapılmalı mimari ses panelleri sosyal ortamlarda yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the quiet and untorn voice analysis results of children with hearing aids and to test the results of their normal controls in quiet and spaced environments. A study group of 35 children aged 7-18 who were literate and used hearing aids were also included in the study. A control group of 35 children with normal hearing was also included. Images made of noise by a volunteer were audio recorded with the Praat program. In addition, a demographic form and informed consent form were filled out for each child. The recorded vocalizations were cut into vowels, words and reading text, and acoustic analysis was performed with the Praat program. Among the acoustic analysis values, Fundamental frequency (F0), Jitter, shimmer and harmonic noise ratio (HGO) values were evaluated in terms of statistics. According to the study situation, there is no statistically significant change in the sound analysis changes between silent and dialogue environments in children with normal listening and in cases with hearing aids. This information is important from the perspective of children's hearing aid and communication in their social environment. A negative strong relationship was detected between the ages of the children and their average F0 in the working class (decreasing ability and average F0 characteristics with age) and a strong negative relationship in the control groups. According to the obtained values, the analysis of individuals with normal hearing is meaningful in terms of the literature on the increase in average F0 values. In hearing patients, it was found to be significant as an increase in the preserved mean F0 value in short-term readings (vowels and words), but it was not detected as significant as an increase in the preserved mean F0 value in long-term readings (reading text). Unlike the literature, there is no significant difference in the voice analysis of children with hearing aids and normal hearing, regardless of their environment, especially in the average F0. If the acoustic parameter analysis change values in our study are recorded in the social lives of children with hearing aids, the distribution in these places can be reduced. More stable results are obtained by increasing the proportions produced, which have a limitation, due to the statistical differences between the literature and our study. As a result, it was thought that background noise could be a risk factor for communication and raising awareness of this issue, especially among the families of children with hearing loss, would contribute to the communication capacity of these children. In order to be protected from the sound problems caused by this risk, it should be aimed to reduce common social noise such as in schools. For this purpose, joint studies should be carried out with architects and architectural sound panels should be made socially widespread.