Covıd-19 pandemisinde okul öncesi çocuklara tele-terapi hizmeti sunan dil ve konuşma terapistlerinin bu sunum yöntemine ilı̇şkin deneyı̇mleri ve görüşleri
Experiences and opinions of speech and language therapists who provide tele-practice services to pre-school children in covid-19 pandemic about this presentation method
- Tez No: 667165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
COVID-19 pandemisinde pek çok eğitim ve sağlık hizmetinde olduğu gibi dil ve konuşma terapisi alanında da yüz yüze hizmetlere ara verilmiştir. Bu servislerin devamlılığını sağlamak adına tele-terapi en önemli seçenek haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de COVID-19 pandemisinin ilk evresinde okul öncesi çocuklara tele-terapi yoluyla hizmet veren dil ve konuşma terapistlerinin (DKT) bu hizmet sunumuyla ilgili deneyimlerini keşfetmek ve uyum süreçlerini anlamaktır. Çalışmada fenomenoloji yaklaşımı benimsenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemi ile tele-terapi deneyimi olan 10 DKT ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ses kaydı alınan görüşmelerin deşifresi yapılmıştır. Tüm deşifreler için inandırıcılık kapsamında katılımcı teyidi alınmıştır. Ardından MAXQDA-20'da verilerin kodlama işlemi ve tematik analizi gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemi kapsamında inandırıcılığı arttırmak için araştırmacı çalışma başlangıcında konuya ilişkin perspektifini ve yorumlarına etki edebilecek durumları açıklamıştır. Ayrıca uzman incelemesi kapsamında verilerin %20'si yeniden incelenmiş ve temalar arasında tutarlılık olduğu görülmüştür. Verilerin analizi sonucunda tele-terapi hizmetlerine geçiş, tele-terapinin avantajları, tele-terapinin dezavantajları, aday kriterleri, başarıyı artırmaya yönelik stratejiler ve öneriler, değişen düşünceler ve COVID-19 pandemisi sonrasında kullanıma yönelik niyetler olmak üzere altı tema ve 27 alt tema ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların tele-terapi uygulamalarına başlarken var olan olumsuz tutumları tele-terapiyi deneyimledikten sonra olumlu yönde değişmiştir. Tele-terapiye uygun aday seçiminde danışanların özellikleri kadar e-yardımcıların özellikleri de önem taşımaktadır. Katılımcılar hedef beceri seçiminde de e-yardımcı özelliklerini dikkate almaktadır. Bu durum oturumların başarısını artırdığı gibi ebeveyn-çocuk etkileşimini desteklemekte ve ebeveyn-terapist iş birliğini güçlendirmektedir. Sonuç olarak, DKT'ler kendilerine özgü birçok nedenle tele-terapi hizmetlerine hızlı bir şekilde geçiş yapabilmiştir. Ayrıca okul öncesi dönemde tele-terapi uygulamalarına yönelik deneyimlerin odağında e-yardımcılar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the COVID-19 pandemic, in person services were suspended in the field of speech and language therapy, as in many education and health services. Telepractice has become the most important option to ensure the continuity of these services. The purpose of this study, explore the experiences about this service delivery and understand the processes of adaptation of speech and language therapists (SLT) that served through telepractice in the first phase of COVID-19 pandemic in Turkey. The phenomenology approach has been adopted in this study. 10 SLTs who had telepractice experience were reached with the purposeful sampling method and semi-structured interviews were conducted. Voice recorded interviews were deciphered. Participant confirmation was obtained for all transcripts to achieve trustworthiness of the data. The data is coded and a thematic analysis is carried out using the MAXQDA-20 qualitative analysis program. In order to increase the trustworthiness within the scope of the qualitative researcher explained the conditions that may effect her perspective and comments about the subject the beginning of study. Additionaly, 20% of the data was reanalyzed within the scope of expert review and it was observed that there was consistency between themes. As a result of the analysis, six themes and 27 sub-themes emerged: The transition to telepractice services, the advantages of telepractice, the disadvantages of telepractice, candidate criteria, strategies and recommendations to increase success, changing thoughts and intentions for use after the COVID-19 pandemic. According to the findings of the study, the negative attitudes of the participants when starting the telepractice changed positively after they experienced the telepractice. In the selection of suitable candidates for telepractice the characteristics of the e-helpers are as important as the characteristics clients. SLTs also consider e-helper's characteristics in the selection of target skill. This situation supports parent-child interaction and strengthens parent-therapist cooperation as increases success of sessions. This situation not only increases the success of the sessions, but also supports parent-child interaction and strengthens parent-therapist cooperation. These qualitative results demonstrated that SLTs could easily adapt to telepractice services for many reasons unique to them. It was also observed that e-helpers were at the heart of their experiences regarding telepractice services in the preschool period.