Yoğun bakım ünitesinde yatan ve bakteriyemi/kandidemi gelişen hastalarda tanı ve izlemde prokalsitonin kullanımı
Use of procalcitonin in diagnosis and follow-up in patients hospitalized in the intensive care unit who develop bacteremia / candidemia
  1. Tez No: 667164
  2. Yazar: DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞENER BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sepsis ve bakteriyemi yoğun bakım ünitesi (YBÜ) hastalarında sık görülen ve aynı zamanda önemli mortaliteye yol açan infeksiyonlardır. Bu tür hastalarda erken tedavi hayat kurtarıcı olabilmektedir. Kan kültüründe bakteri üremesi zaman alan bir uygulamadır. Prokalsitonin (PCT) bakteriyemiyi kan kültüründen önce gösterebilir mi sorusuna cevap bulmak ve ayrıca PCT'yi ateş ve diğer infeksiyon markerlarıyla karşılaştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Birinci, ikinci ve üçüncü basamak yoğun bakım ünitelerinde Ocak 2019 ve Mart 2020 tarihleri arasında yatan hastalar arasında infeksiyon şüphesi ile eş zamanlı kan kültürü ve PCT, C-reaktif protein (CRP), beyaz küre (WBC), trombosit (PLT) ve laktat ölçümü için örnek alınan hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, kültür alınması sırasında gözlenen olası infeksiyon odakları, sepsis ile ilişkili olabilecek klinik bulguları ve laboratuvar ölçümleri kaydedildi. Kan kültürlerinde üreme olan ve olmayan hastalar ateş değeri, serum PCT, CRP, laktat düzeyleri, WBC, nötrofil-lenfosit oranı (N/L oranı) yönünden karşılaştırıldı. İki grup arasında önemli farklılık gösteren belirteçlerin ROC analizi ile en uygun eşik değerleri ve bu değerler uygulandığında belirteçlerin bakteriyemi/kandidemiyi göstermede duyarlılık, özgüllük ile pozitif ve negatif olabilirlik oranları hesaplandı. Çalışmaya alınan 155 hastanın 60'ının kan kültüründe üreme görüldü. Hemokültürde üreme olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında, kan kültürü alındığı sırada bakılan laboratuvar parametrelerinden WBC, N/L oranı, CRP, laktat ve PLT yönünden fark saptanmazken PCT seviyeleri yönünden önemli düzeyde fark saptanmıştır; bakteriyemik olanların PCT ortancası 3 [0,95-17,34] ng/ml iken bakteriyemik olmayanların 1,38 [0,5-13,2] ng/ml bulunmuştur (p=0,034). Tedavi başlandığı sırada ise PCT, vücut ısısı ve (sepsis ilişkili organ yetmezlik değerlendirme) SOFA skorunun bakteriyemik olanlarda diğerlerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Bakteriyemik olanların ateş ortalaması diğerlerinden daha yüksek (sırasıyla 37,81±0,87°C ve 37,36±0,86°C) bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Sepsis and bacteremia/candidemia are frequently seen infections in intensive care unit (ICU) settings and they are significant causes of mortality. In these patients early treatment can be life saving. It takes time to grow bacteria and to diagnose bacteremia with current blood culture systems. So, this study was performed to answer the question of whether procalcitonin can predict bacteremia before the blood culture test was concluded and compare PCT with fever and other infection markers. Between January 2019 and March 2020, among patients hospitalized in primary, secondary or tertiary intensive care units the following features and findings of those patients with suspected infection and who had blood culture were recorded: procalcitonin (PCT), CRP, white blood cell (WBC) count, neutrophil/lymphocyte (N/L) ratio, platelet and lactate test results concomitant with blood culture collection, infection site, clinical and laboratory signs associated with sepsis. Patients with positive blood culture were compared with patients without in terms of body temperature, PCT, CRP lactate levels, WBC count and N/L ratio. The optimum cut off values of markers showing significant difference between groups were determined by the receiver operating characteristics curves (ROC) analysis. When these cut-offvalues were applied, sensitivity, specifity, positive predictive (PPV) and negative predictive values (NPV) of markers to predict bacteremia/candidemia were also determined. Blood culture growth occurred in 60 of 155 patients. When patients with positive blood culture were compared patients without, PCT test results taken at the same day of blood culture showed significant difference between groups while no significant difference was detected in terms of laboratory markers including WBC, N/L, CRP, lactate and platelet count. Median PCT level in patients with positive blood culture was 3 ng/ml while it was 1,38 ng/ml in patients without blood culture positivity (p=0,034). Among paremeters obtained at antibiotic initiation, PCT levels, body temperature and SOFA scores were found to be significinatly higher in bacteremic patients than nonbacteremic patients. The mean of body temperature of bacteremic patients was found to be higher than others (37,81±0,87°C vs 37,36±0,86°C, p=0,001).