Tehlikeli Oyunlar ve Babamı Kim Öldürdü oyun uyarlamalarının incelenmesi ve bir uyarlama denemesi
Analysing stage adaptations of Tehlikeli Oyunlar and Babamı Kim Öldürdü and an attempt for an adaptation
- Tez No: 667189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Uyarlama çalışmaları uzun zamandır ilgiyle yaklaşılan bir alan olmasına rağmen çalışmaların yeterli görülecek bir çizgiye oturtulamadığı görülmüştür. Uyarlama çalışmalarındaki temel tartışma konularının ele alındığı ve süreç olarak uyarlama konusunda bazı alternatif kategorilerin önerildiği bu tezde, romandan uyarlanan iki oyun incelemesi ve uyarlama sürecine dair bir ön görü edinmek adına gerçekleştirilen bir öykü uyarlaması yer alıyor.
Özet (Çeviri)
Adaptation studies has long been an area of interest yet there had been insufficient studies about this topic. Trying to point out the main arguments on adaptation studies and suggesting some categorization alternatives for adaptation as a process, two plays which are adapted from different novels are examined and a story is adapted into the stage in order to find out how the process goes on.