Yapı ve işlev bakımından Oğuz Atay'ın 'Tehlikeli Oyunlar' romanında çekim edatları
Inflectional prepositions in the aspect of function and structure, in Oğuz Atay's novel 'Tehlikeli Oyunlar'
  1. Tez No: 239841
  2. Yazar: NERMİN EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. İBRAHİM DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, genel olarak tanımları, yapıları ve işlevleri bakımından edatlar, Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanındaki örnek cümlelerden hareketle incelenmeye tabi tutulmuştur. Bu bağlamda, roman cümle cümle incelenmiş ve bütün edatlar ortaya çıkarılmış; elde edilen ham malzeme önde gelen dil bilimcilerin teorik görüşleri doğrultusunda analiz edilmiştir. Türkçedeki edatların yaklaşık hepsinin, cümle içindeki durumu, yapısı, işlevi ortaya konmuş; varsa, o güne kadar tespit edilmemiş yeni işlevlere dikkat çekilmiştir.Tez, Giriş hariç beş bölümden oluşmaktadır: Giriş'te Türk dil bilimcilerin, geçmişten bugüne, genel itibarıyla edatlara bakışının teorik çerçevesi ele alınarak, ileri sürülen düşünceler mukayese edilmiş ve karara bağlanmıştır. Geriye kalan bölümlerde edatların yapı ve işlevleri, Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar adlı romanında kullandığı cümlelerden hareketle hem teorik hem de pratik olarak tartışılmış ve elde edilen veriler bir hükme dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the prepositions in the sample sentences of Oğuz Atay?s novel Tehlikeli Oyunlar with respect to their definitions, structures and functions. In this respect, all the prepositions in the novel are determined through sentence by sentence examination. The obtained material, then, is analyzed in the light of significant linguistic threories. The position, structures and functions of all prepositions in Turkish, found inthe sentences of the novel, are also revealed, and, attention is drawn to some new functions that have not been determined before.The thesis consists of four parts: The introduction gives a general account of theoretical framework with respect to the Turkish linguists? approach to prepositions; others chapter deals with the structures of prepositions and deals with their functions in the sentences.