Kurum ve şirketler için bilişim sistemi kullanımının karar verme etkinliğine katkısının araştırılması
Investigation of the contribution of information system use to decision-making efficiency for institutions and companies
  1. Tez No: 667197
  2. Yazar: MEHMET SİNAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Şirket ve kurumlar için bilişim sistemleri kullanımı giderek artmaktadır. Dijitalleşme ve küreselleşme ile ivmelenen bu artış son dönemde yaşadığımız pandemi olgusu ile daha da hız kazanmıştır. Bu sistemlerin şirket ve kurumlar için yönetim kararlarına katılımı da günden güne önemini artırmaktadır. Şirketlerde bilişim sistemleri kullanımı, geçmişte daha çok günlük operasyonların yürütümü ile başlamış olmakla birlikte, yönetimsel pekçok hususla ilgili kararları şekillendirmeye doğru evrilmektedir. Bu doğrultuda, araştırma kapsamında firma ve kurumların temel yönetim konularına ilişkin olarak kullandığı bilişim sistemleri yapısal olarak kategorize edilmiştir. Şirket/kurum karar sistemlerinin genel çerçevesi analiz edilmiş, karar verme için kullanılan yöntemler tasnif edilmiştir. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bilişim sistemi kullanımı ile uygulanan karar mekanizmaları da pandemi öncesi dönemle kıyaslanarak örneklenmiştir. Araştırma kapsamındaki şirket ve kurumlarda hangi bilişim sistemlerinin şirket/kurumlar için kararlara ne ölçüde ve hangi alanlarda yoğunluklu olarak katkı sağladığı ve bu katkının maksimizasyonu için yapılabilecek önlemler şirket/kurum yetkilileri ile mülakat yapılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of information systems for companies and institutions is increasing. This increase, accelerated by digitalization and globalization, has gained momentum with the pandemic phenomenon we have recently experienced. The participation of these systems in management decisions for companies and institutions increases their importance day by day. Although the use of information systems in companies started with the execution of daily operations in the past, it is evolving towards shaping decisions regarding many managerial issues. Within the scope of the research, the information systems used by companies and institutions regarding basic management issues are categorized structurally. The general framework of company / institution decision systems was analyzed, and the methods used for decision making were classified. In this context, the decision mechanisms implemented with the use of information system during the pandemic process we are in are also exemplified by comparing them with the pre-pandemic period. In the companies and institutions within the scope of the research, which information systems contributed to the decisions for the company / institutions to what extent and in which areas intensively and the measures that can be taken to maximize this contribution were investigated by interviewing the company / institution officials.