Kan akımı kısıtlaması ile uygulanan kuvvet antrenmanlarının taekwondo sporcularının bacak kuvveti gelişimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of strength training applied with blood flow restriction on the development of leg strength of taekwondo athletes
- Tez No: 667235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kişinin bir maksimum tekrarının (1 MT) en az %65-70'i kullanılarak yaptığı direnç antrenmanları soncunda kas hipertrofisi oluştuğu bilinmektedir. Ağırlık antrenmanı yöntemlerinde 1 maksimal tekrarın (1 M.T.) % 20-50'si şiddetinde çalışıldığında kas kuvvet gelişimine etkisi çok düşüktür. Ama bazı araştırmalar 1 M.T.'ın % 20-50'si şiddetinde kan akımı kısıtlaması ile çalışıldığı zaman kas hipertrofisinde bir artış olduğunu, iki hafta gibi kısa bir sürede kas kuvvetinde önemli artışlar sağladığı gözlenmiştir. Kan akımı kısıtlaması (KAK) antrenmanı kas aktivasyonunu uyararak ve hücresel sıvı artışını sağlayarak kas hipertrofisini sağlamaktadır. Bu sebeple araştırmamızın amacı kan akımı kısıtlaması ile düşük şiddette (1MT'ın % 50) ve buna bağlı çok tekrarlar ekleyerek oluşturduğumuz yöntem doğrultusunda ağırlık egzersizinin taekwondocu sporcuların hamstring ve kuadriceps kas gruplarında ne düzeyde patlayıcı kuvvet geliştirebileceğini araştırmaktır. Çalışmaya taekwondoda en az 2 yıl spor yaşı olan gönüllü 20 erkek sporcu katılmıştır. Sporcular rasgele 9 kişi KAK antrenmanına tabi tuttuğumuz deney grubu (yaş ortalamaları 16.89 yıl, boy ortalamaları 1.761 m, vücut ağırlığı ortalamaları 66.00 kg), klasik taekwondo antrenmanına tabi tuttuğumuz kontrol grubu 11 kişi (yaş ortalamaları 17.20 yıl, boy ortalamaları 1.768 m, vücut ağırlığı ortalamaları 64.60 kg) olarak ikiye ayrılmıştır. Sporcular gönüllülük esas alınarak ve veli izinleri doğrultusunda çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubuna 6 hafta (haftada 3 gün) boyunca taekwondo antrenmanlarının yanında KAK kuvvet antrenmanı yaptırılmıştır. Kontrol grubu ise rutin taekwondo antrenmanlarına devam ettirilmiştir. Antrenman öncesi-sonrası deney ve kontrol grubu sporcularının; sağ-sol bacak çevre, 1 dk squat, durarak uzun atlama, esneklik, sırt-bacak kuvveti, kare testi, sıçrama ve squat sıçrama, bacak kası kuvvet performansı için 60°/sn açıda düşük hızda, bacak kası dayanıklılık performansı için 120°/sn açıda orta hızda izokinetik ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that muscle hypertrophy occurs as a result of resistance training performed by using at least 65-70% of a maximum repetition (1 MT). In weight training methods, when 20-50% of 1 maximal repetition (1 M.T.) is exercised, its effect on muscle strength development is very low. However, some studies have observed that there is an increase in muscle hypertrophy when working with blood flow restriction at 20-50% of 1 M.T., and it provides significant increases in muscle strength in a short period of two weeks. Blood flow restriction (KAK) training provides muscle hypertrophy by stimulating muscle activation and increasing cellular fluid. For this reason, the aim of our research is to determine what we do in the hamstring and quadriceps muscle groups of the taekwondo athletes in line with the method we have created by adding low intensity (50% of 1MT) and related multiple repetitions with blood flow restrictionIt is to investigate that it can develop explosive force. 20 male athletes who actively continue taekwondo participated in the study.9 of the athletes included the experimental group (average age 16.89 years, average height 1.761 m, body weight 66.00 kg) we subjected to KAK training, 11 people from the control group (average age17.20 years, their average height was 1.768 m, their average body weight was 64.60 kg).Volunteer participation of athletes was provided. Parental permissions were obtained. In addition to taekwondo training, the experimental group was given KAK strength training for 6 weeks (3 days a week). The control group continued their routine taekwondo training. Before and after training of experimental and control group athletes; right-left leg circumference, 1 min squat, standing long jump, flexibility, back-leg strength, square test, jump and squat jump, leg muscle strength performance at low speed at 60 ° / sec Medium velocity isokinetic measurements were taken at an angle of 120 ° / sec for endurance performance of the.