Doğum yapan annelere uygulanan anestezik yöntem ve ajanların yenidoğan işitme tarama ABR testi üzerine etkisi
The effect of anesthetic methods and agents applied to mothers giving birth on neonatal hearing screening ABR
  1. Tez No: 667234
  2. Yazar: SEMİH GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yenidoğan bebeklerde 1:1000 ile 6:1000 oranında işitme kaybı olduğu kabul görmektedir. (Mauk GW, Behrens TR., White KR, Vohr BR, Behrens TR. 1993). 1:1000 ile 3:1000' oranında sağlıklı yenidoğan bebeklerde, %2 ile %4'lük oranda ise yoğun bakımda tedavi gören yenidoğan bebeklerde her iki kulakta belirgin işitme kaybına rastlanır. (Pediatrics 1999) Kulağa“tone burst”veya klik tarzında sesli uyaranlar verilerek işitsel beyin sapı cevaplarının kafatasına yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla kaydedilmesine ABR (auditory brainstem response, işitsel beyinsapı cevabı) denir. (YS, Cone-Wesson , & Folsom , 2000). Yenidoğan işitme taramaları için ABR son yıllarda çok önem kazanmıştır, altın standart olarak kabul edilmektedir. ( Jacobson , Spahr, & Jacobson , 1990). İşitme siniri ve işitme sinirinin beyinsapı düzeyindeki yollarının, işitsel kortekse kadar devam eden anatomik yapıların ölçümü sağlanmış olur. Otomatik ABR ile yapılan ölçümlerde yaklaşık olarak 35 dB SPL'e kadar işitme değerlendirmesi yapılabilir.“Geçti-pass”veya“Şüpheli-refer”şeklinde sonuç elde edilir. Anestezik ajanlar merkezi sinir sistemini baskılayıcı özelliğe sahiptir. Bebek ile anne arasında bağlantının, madde alışverişinin sağlandığı yapılar mevcuttur. Embriyonun anne karnında beslenmesini sağlayan kan dolaşımına fetal dolaşım denir. Bu çalışma yaklaşık son 2 yıl içerisinde Sivas Numune Hastanesi bünyesinde cerrahi (Sezaryen) ya da normal şekilde doğumu gerçekleştirilmiş, işitme tarama amacıyla hastaneye başvurmuş doğum yapan annelerin (441 katılımcı) yeni doğan bebekleridir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada; doğum yapan annelere uygulanan anestezik yöntemin, ajanların, bebeğin anne karnındayken anesteziye maruz kaldığı sürenin ve bebeğin anne karnından ayrıldığı sürenin (doğumun gerçekleştiği süre) bebeklerin işitme Tarama ABR test yanıtlarını ne düzeyde etkilediği veya etkilemediğini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bir diğer amacı ise; bu çalışmanın sonunda anestezinin işitme tarama ABR testine olumsuz bir etkisi olduğu tespit edilir ise yenidoğan işitme Tarama ABR testinden geçme/kalma oranlarını, sayısını etkileyen durumlara bir yenisi eklenmiş olacak. Sonuç olarak özetle; anestezi (spinal/genel) uygulanarak doğum yapan annelerin işitme Tarama ABR test sonuçlarına anestezinin etkisi gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
It is accepted that there is a hearing loss between 1: 1000 and 6: 1000 in newborn babies (Mauk GW, Behrens TR., White KR, Vohr BR, Behrens TR. 1993). Significant hearing loss is observed in both ears in healthy newborn babies at the rate of 1: 1000 to 3: 1000, and in newborn babies treated in intensive care at a rate of 2% to 4%. (Pediatrics 1999). The recording of auditory brainstem responses through electrodes placed in the skull by giving“tone burst”or click-like sound stimuli to the ear is called ABR (auditory brainstem response). (YS, Cone-Wesson, & Folsom, 2000). ABR has gained importance in recent years for neonatal hearing screening, It is considered the gold standard. ( Jacobson , Spahr, & Jacobson , 1990). Thus, the measurement of the pathways of the auditory nerve and the auditory nerve at the level of the brainstem, and the anatomical structures that continue up to the auditory cortex are provided. Hearing evaluation up to approximately 35 dB SPL can be performed in measurements made with automatic ABR. The result is“pass-pass”or“suspect-refer”. Anesthetic agents suppress the central nervous system. There are structures where the connection and substance exchange between the baby and the mother is provided. The blood circulation that enables the embryo to be fed in the mother's womb is called the fetal circulation. This study is the newborn babies of mothers who have undergone surgery (cesarean section) or normal delivery in Sivas Numune Hospital in the last 2 years and who applied to the hospital for hearing screening. Based on this, It is aimed to reveal to what extent the anesthetic method applied to mothers who gave birth, the agents, the time the baby was exposed to anesthesia while in the mother's womb, and the time the baby left the mother's womb (the time of delivery) affected or did not affect the hearing screening ABR test responses of babies. Another purpose is; At the end of this study, if it is determined that anesthesia has a negative effect on hearing screening ABR test, a new risk factor will be added to the neonatal hearing screening risk factors literature. As a result, summarize; The effect of anesthesia on the hearing screening ABR test results of mothers who gave birth under anesthesia (spinal / general) was observed.