Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerindeki duygusal istismar, kişiler arası bağımlılık ve romantik ilişki kalıp yargıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relations between emotional abuse, interpersonal dependency and romantic relationship stereotypes in romantic relations of university students
- Tez No: 667263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZAN CURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişki duygusal istismarı, kişiler arası bağımlılık ve romantik ilişki kalıp yargıları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan, romantik bir ilişkisi olan, 18 ve 28 yaş aralığında bulunan, 243 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Verileri toplamak amacıyla bu araştırmada demografik bilgi formu, Duygusal Taciz Ölçeği, Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği ve Romantik İlişki Kalıp Yargıları Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında ise önce değişkenler arası ilişkileri incelemek amacıyla Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi yapılmıştır. Daha sonra kişiler arası bağımlılık ve romantik ilişki kalıp yargılarının duygusal istismar konusundaki yordayıcı gücünü araştırmak amacıyla aşamalı regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın beklentilerinin çoğunluğu doğrulanmıştır. Değişkenler ilişkili bulunmuştur ve her iki değişkenin bazı alt boyutları duygusal istismar konusunda yordayıcı olarak bulunmuştur. Sonuçlar ilgili alan yazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the relationships between romantic relationship emotional abuse, interpersonal dependency, and romantic relationship stereotypes. The sample consisted of 243 university students who age range between 18 and 28, The participants were in a a romantic relationship living in different regions of Turkey. They completed Demographic information form, Emotional Abuse Scale, Interpersonal Dependency Scale and Romantic Relationship Stereotypes Scale. In order to analyze the data, firstly, correlation analyses were performed to assess the relationships among the variables. Then, stepwise regression analyses were performed in order to analyze the predictive power of the dimensions interpersonal dependecy and romantic relationship stereotypes on emotional abuse respectively. The results confirmed most of the expectations that the variables are correlated. Moreover some subdimensions of both variables predicted emotional abuse. The results were discussed depending on the relevant literature.